"İsrail Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarına uymuyor"

"İsrail Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarına uymuyor"

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail'i Uluslararası Adalet Divanı'nın verdiği tedbir kararlarına uymamakla suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) tedbir kararına uymadığını açıkladı.

UAD geçtiğimiz ay açıkladığı tedbir kararları kapsamında saldırıların durmasını ve bölgeye insani yardım girişi sağlanmasını talep etmişti.

Kararlar uyarınca İsrail'in ayrıca bir ay içinde tedbirlere uymak için neler yaptığına dair bir rapor sunması gerekiyordu. İsrail'un bu konuda bir rapor sunduğuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, mahkemenin kararını takip eden haftalarda Gazze'ye giren günlük ortalama yardım kamyonu sayısında yüzde 30'luk bir düşüş olduğunu vurgulayarak, İsrail'in yardım sağlanması konusunda mahkemenin kararına uymadığını ifade etti. Örgüt İsrail'i Gazze'nin kuzeyine yardım ulaşmasını engellemekle suçladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü İsrail ve Filistin Direktörü Omar Shakir, "İsrail hükümeti mahkemenin kararını görmezden geldi ve hatta bazı açılardan hayat kurtaran yardımları daha fazla engellemek de dahil olmak üzere baskısını yoğunlaştırdı" dedi.

Son haftalarda Gazze'de açlığın günden güne şiddetlendiği ve yetersiz beslenme sebebiyle ölümler yaşandığı ifade ediliyordu.

Kaynak: Mepa News

x.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.