İsrail'de koronavirüs aşılaması işe yaradı mı?

İsrail'de koronavirüs aşılaması işe yaradı mı?

Dünyanın nüfusa oranla en çok Covid-19 aşısının yapıldığı ülke olan İsrail'de aşı kampanyası sonrası salgına yakalama oranının da ciddi azalma görüldü.

Dünyanın nüfusa oranla en çok Covid-19 aşısının yapıldığı ülke olan İsrail'de aşı kampanyası sonrası salgına yakalama oranının da ciddi azalma görüldü. Birçok ülkede üçüncü dalganın başlamasına karşın İsrail'de günlük vakalar ile Covid-19 kaynaklı ölümler tek haneli rakamlara düştü.

Yaklaşık 8.8 milyon nüfusa sahip İsrail'de veriler, ülkede başlatılan aşı uygulamasının 'verimli' sonuçlar doğurduğunu gösteriyor.

İsrail'de 26 Mart tarihi itibariyle nüfusun yüzde 57'si ilk doz, yüzde 50'si ise ikinci doz aşıyı oldu.

Ülkede ikinci doz aşının uygulanmasına başlanmasından haftalar sonra yapılan araştırmalar, aşının yeni enfeksiyonları önlemede yüzde 91.2 etkili olduğunu ortaya koydu.

Maccabi Sağlık Hizmetleri ile Technion tarafından 1,7 milyon İsrailli üzerinde yapılan testlerde, Pfizer aşısının ilk doz yapıldıktan 12 gün sonra kademeli olarak antikor oluşturmaya başladığını ve bu korumanın ortalama 35 gün sonra ise zirve noktasına ulaştığı sonucu çıktı.

Daha önce Weizmann Bilim Enstitüsü'nün yayımladığı verilerine göre ülkede iki doz aşı olan ilk grupta, Covid-19'a yakalanma oranı yüzde 53 oranında azalırken, hastaneye kaldırılma oranı yüzde 31, koronavirüsü ağır geçiren hasta sayısı da yüzde 31 düşüş yaşadığı açıklanmıştı.

19 Aralık 2020'de başlayan aşı kampanyası sonrası 60 yaş altında tek doz alan kişilerde ise Covid-19 görülme oranı yüzde 20, hastaneye kaldırılma oranı yüzde 15 ve salgını ağır geçirme oranı da yüzde 29 düşüş gösterdi.

İsrail Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 90 ila 95 etkinlik gösterdiği, bu oranın İngiltere'de görülen farklı koronavirüs varyantları üzerindeki etki oranının da hemen hemen aynı olduğu kaydedildi.

Aşı olanlar hastalığa yakalansa da, başkasına bulaştırma oranı düşüyor

MyHeritage Bilim Kurulu Başkanı Yaniv Erlich, aşı olan kişilerin bazılarının koronavirüse yakalandığını ancak bu kişilerin de hastalığı başkalarına bulaştırma oranının düştüğünü ifade etti.

Aşı olan son 420 bin kişinin sadece 1000'de 0.5'i Covid-19'a yakalandı

İsrail'deki Sağlık Kurumu Maccabi'nin şubat ayında yayımladığı verilerine göre ise Covid-19 aşısı olan yaklaşık 417 bin kişide, salgına yakalanan kişi sayısı sadece 254 oldu. Bu oran binde 0.5'ten daha düşük.

İsrailli uzmanlar yapılan son araştırmalara göre aşı yapmanın, karantina uygulamaktan daha etkin bir yöntem olduğunu kanıtladığını belirtiyor.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.