İsrail'de tartışmalı askerlik yasası yeniden gündemde

İsrail'de tartışmalı askerlik yasası yeniden gündemde

İsrail meclisinin çoğunluğu, tartışmalara yol açan askerlik yasasının lehinde oy kullandı.

İsrail parlamentosu Salı günü Ultra Ortodoks Yahudilerin askere alınmasına ilişkin tartışmalı yasa tasarısını yeniden canlandırmak üzere oylama yaptı.

Tasarı Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından desteklense de Savunma Bakanı Yoav Gallant tarafından yetersiz bulunarak eleştiriliyordu.

Milletvekilleri 63'e karşı 57 oyla, askerlik hizmeti yapan Ultra Ortodoks Yahudilerin sayısında kademeli ancak sınırlı bir artış öngören yasa tasarısını kabul etti.

Gallant parlamentodaki oylamanın ardından yaptığı açıklamada "İsrail askerlerinin sırtından siyaset yapmamalıyız. Askerlik hizmetinin yükünü taşımak ulusal bir sorundur." ifadelerini kullandı.

Muhalefet lideri Yair Lapid ise Başbakan Netanyahu'yu iktidarı elinde tutmak için "hiçbir değeri olmayan bir zorunlu askerlik yasa tasarısını öne sürmekle" suçladı.

Lapid sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada, oylamanın "Knesset tarihindeki en aşağılık anlardan biri" olduğunu belirterek, hükümeti bir "kaçış yasası ile ilerlemekle" itham etti.

Oylamanın ardından tasarı önce meclis komisyonları tarafından incelenecek. Ardından yeniden tartışılmak üzere meclis genel kurulunun gündemine getirilecek.

Ultra Ortodoks Yahudiler ve askerlik

Ultra Ortodoks Yahudiler mevcut Netanyahu hükümetinde önemli bir ağırlığa sahip. Ancak özellikle Gazze'deki savaşla beraber, hükümetin Ultra Ortodoks Yahudilerin askerlik hizmetinden muaf tutulması uygulamasına son vermesi için baskılar artıyordu.

İsrail ordusunun son raporlarına göre, geçtiğimiz yıl yaklaşık 66 bin Ultra Ortodoks Yahudi genç askerlik hizmetinden muaf tutuldu. Bunlardan yalnızca 540'ı Gazze'deki savaşın başlamasının ardından gönüllü olarak orduya katıldı. İsrail'in orduda yaşadığı nüfus eksikliği problemi göz önüne alındığında söz konusu rakamların oldukça önemli olduğu dikkat çekiyor.

Mevcut hükümet muafiyeti uzatan yeni bir yasa çıkarmaya çalışırken, Gazze'deki savaş ve bunun askerlik yapan nüfus üzerinde yol açtığı büyük baskı göz önüne alındığında konu giderek daha tartışmalı hale geldi.

İsrail Demokrasi Enstitüsü'ne göre, 2022 yılında Ultra Ortodoks nüfusu 1 milyon 280 bin civarındaydı ve İsrail'in toplam nüfusunun yaklaşık %13,3'ünü oluşturuyordu. İsrail Ulusal Ekonomi Konseyi'nin tahminlerine göre 2050 yılına kadar İsrail nüfusunun yaklaşık dörtte biri Ultra Ortodokslardan oluşacak.

Kaynak: Mepa News

x.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.