1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İstanbul depremi için tarih verdi: "7.5 şiddetinde iki buçuk dakika sürebilir"
İstanbul depremi için tarih verdi: "7.5 şiddetinde iki buçuk dakika sürebilir"

İstanbul depremi için tarih verdi: "7.5 şiddetinde iki buçuk dakika sürebilir"

İstanbul depreminin 7.5 şiddetinde olacağını ve iki buçuk dakika süreceğini iddia eden Jeoloji profesörü Cenk Yaltırak, bunun 2019 ile 2026 yılları arasında yaşanmasını beklediğini dile getirdi.

Independent Türkçe
A+A-

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji bölümü öğretim üyesi Profesör Dr. Cenk Yaltırak, Karar'dan Sena Çalıkoğlu'na konuştu.  Beklenen depremin Osmangazi Köprüsü'nün olduğu bölgeden başlayıp hızla batıya doğru ilerleyeceğini söyleyen Yaltırak, 2000'den bu yana tarihsel depremler ve fay modelleme araştırmaları yürütüyor.

Marmara'nın bin 500 yıllık deprem tarihini ortaya çıkaran Cenk Yaltırak, bölgeleri ve fayları tarihsel verilerle araştırıyor.

"Yüzde yüz aynı olduğunu tespit ettik"

Prof. Dr. Cenk Yaltırak'ın tespitleri şöyle:

"1500 yıl içinde 253 deprem, birden fazla yeri yıkmış 38 büyük deprem var. Son yüzyıl içerisinde bunlara örnek Marmara adası depremi, Çınarcık depremi, İzmit depremi... Bu depremlerde ne kadar alan yıkıldığını, fayın büyüklüğünü, ne kadar alanı etkilediğini biliyoruz. Marmara'da bir depremin birden fazla yeri yıkabilmesi için büyüklüğünün 7'yi aşması gerekiyor. Elimizdeki veri setinde 38 tane 7'nin üzerinde deprem olduğunu biliyoruz. Burada dikkat çekici olan, yıkım alanlarında 557, 989, 1509... İzmit'ten başlayıp Tekirdağ ve Bursa'ya kadar yıkım raporları gelen deprem serisi bu üç depremdir. Bu yıkım alanlarını bildiğimiz için, çalışmalarımızda biraz daha ilerleyerek tüm yıkım verisine ulaştık. Biz tarihsel depremleri, hasar alanını ve fay boyutunu yazdığımızda depremin hangi büyüklükte olabileceğini gösteren bir kodla, elimizdeki deprem verileri ile yıkım raporlarına bakarak bulduğumuz deprem verilerinin aynı olduğunu yüzde yüz tespit ettik."

"Fayın kırılması için 7.5'ten büyük deprem olması lazım ve öyle de olacak"

Marmara'da olası bir depremin en az 7.5 büyüklüğünde olacağını iddia eden Yaltırak, ''Bu raporların sonuçlarına göre; biz biliyoruz ki fayın kırılması için 7.5 ten büyük deprem olması lazım ve elimizdeki verilere göre öyle de olacak." dedi. 

"2019 ile 2026 arasında olacak, 2.5 dakikaya kadar sürecek"

Yaltırak, "Bu çalışma bize gösterdi ki; atım yoksulluğundan dolayı az miktarda bir atım birikse bile, fayın kendisi çok derine uzandığı için büyük depremler oluyor ve süre uzuyor. Marmara'da 20 yılda 6 deprem olmuş ve 7. deprem olmaya başlıyor. Elimizdeki verilere göre biz bu depremin 2019 ile 2026 arasında olacağını ve 2 buçuk dakika kadar uzayabileceğini görüyoruz.'' dedi.

Yaltırak, depremin İstanbul depremi değil Kuzey Marmara depremi olacağını bildirirken, ''Ülkemizde herkesin önlem alması lazım, bazı evlerinin değiştirilmesi gerekirken bazı bölgelerde hiç oturulmaması lazım.'' diyerek uyarılarda bulundu.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler