İstanbul Üniversitesi'nde karma eğitime karşı imza kampanyası

İstanbul Üniversitesi'nde karma eğitime karşı imza kampanyası

İstanbul'da İlahiyat Fakültesi öğrencileri karma sistemin iptali için imza topluyor.

İstanbul İlahiyat Fakültesi öğrencileri eğitimde karma sistem uygulamasına karşı kampanya başlattı.

Fakülte bünyesinde faaliyet gösteren 12 öğrenci kulübünün yayınladığı ortak bildiride halihazırdaki uygulamanın geçmiş dönemlerde ortaya çıkış mahiyetinden bahsedip, fakülte öğrencilerinin defalarca bu uygulamaya son verilmesini talep ettikleri halde muhtelif sebeplerle geri çevrildiğini dile getirdiler.

Ülke genelinde birçok İlahiyat Fakültesinin eğitim verimini artırmak amacıyla bu uygulamaya son verdiklerini ve neticesinde eğitimde başarı oranının arttığını örnek gösteren öğrenci kulüpleri aynı çalışmanın kendi fakülteleri içinde yapılmasını istiyorlar.

Fakültede ise ekseriyetin bu uygulamayı istemesine rağmen taleplerin her defasında geri çevrildiğini belirten öğrenciler, 2 hafta sürecek dilekçe imza kampanyası için fakültenin çeşitli yerlerinde stant açarak konuya ilişkin dilekçe toplamaya başladılar.

Yayınladıkları bildirinin metni şu şekilde:

“19. yy'a kadar gerek Doğu'da gerek Batı'da karma eğitim modeli yok denecek kadar azdı. Günümüzde normalleştirilen karma eğitimin sonlandırılmasına yönelik ülkemizin çeşitli mecralarında olduğu gibi fakültemizde de tartışma konusu edilmiştir. Fakat bu konuda gelen talepler muhtelif sebeplerle geri çevrilmiştir. Bu sene fakültemiz öğrencileri karma eğitim problemini ciddi bir şekilde gündemine almıştır.

Karma eğitimin öğrenci başarısı üzerindeki olumsuz etkileri gerek bilimsel çalışmalar gerekse de yaşanmış tecrübeler ile aşikardır. Yine ülkemizde eğitimde verimi artırmak adına birçok İlahiyat Fakültesi karma eğitim uygulamasına son vermiş ve nihayetinde gayet olumlu neticeler almıştır. Bizler kadim bir medeniyetin evlatları olarak tarihimizden aldığımız feyz ile yola çıkarak bu durumun nihayete erdirilmesini talep etmekteyiz.

İÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri olarak karma eğitim uygulamasına son verilip sınıfların, bayan ve erkek sınıfları olarak ayrılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesini istiyor ve fakültemiz kulüpleri olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.

Not: Öğrenci kulüpleri olarak şuan için yürütmekte olduğumuz dilekçe kampanyasına fakültemizin siz değerli mensuplarını davet ediyor ve bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini talep ediyoruz.

Erkek ve bayan öğrenciler için dilekçe imza stantlarımız okulumuzun muhtelif yerlerine kurulmuştur.

Karma eğitim olmayan tespit edilmiş İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri:

1. Bursa Uludağ Üniversitesi (Sadece seçmeli dersler karma)

2. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi

3. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

4. Yalova Üniversitesi

5. Erzurum Atatürk Üniversitesi

6. Kayseri Erciyes Üniversitesi

7. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

8. Gaziantep Üniversitesi (Sadece son sınıflar karma)

9. Urfa Harran Üniversitesi

10. Diyarbakır Dicle Üniversitesi

11. Erzincan Üniversitesi

12. Yozgat Bozok Üniversitesi

13. Iğdır Üniversitesi

14. Siirt Üniversitesi

15. Bingöl Üniversitesi (Sadece seçmeli dersler karma)

16. Kilis 7 Aralık Üniversitesi (Sadece son sınıflar karma)

17. Uşak Üniversitesi

18. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi

19. Rize RTE Üniversitesi

20. Bayburt Üniversitesi

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.