İtalya bütçeyi veto edebilir

İtalya bütçeyi veto edebilir

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, mülteci krizi nedeniyle ülkesinin Avrupa Birliği bütçesini veto edebileceğini ifade etti

İtalya mücadele ettiği mülteci akını nedeniyle Avrupa Birliği’nin dayanışma eksikliğine dikkat çekerken, Başbakan Matteo Renzi ülkesinin bir yıl daha bu durumu kaldıramayacağını söyledi.

Renzi, Avrupa Birliği’nin gelecek yıl bütçesinde içinde göçmenler için 3.9 milyar Euro ek kaynak içeren genişleme talep ederken, “liderlerin ağızlarından çok cüzdanlarını açması gerekiyor” diyerek soruna bakış açısını gösterdi.

İtalya Başbakanı Renzi aynı zamanda katıldığı bir televizyon programında bütçeyi veto etmeye hazır olduklarını söyledi:

Renzi: “Bu mekanizma bize 20 milyar Euro veriyor 12’sini geri alıyor.”

Soru: “Yani veto hakkınızı kullanmaya hazırsınız?”

Renzi: “Evet kesinlikle, haklar ve kurallar herkes için. Paramızı alıp duvarlar örmek çok kolay. Biliyor musunuz? Para duvarlara gitmiyor. Eğer duvar yaparsanız mültecileri durdurabilirsiniz ama İtalya’dan herhangi bir para almayı unutabilirsiniz.”

Avrupa Birliği her 47 sığınmacıdan birinin yaşamını yitirdiği ve en tehlikeli rota olarak gösterilen Libya -İtalya güzergahında Libya Sahil Güveliği’nin eğitimine başlayacak.

İtalyan güçleri sadece bu hafta içinde denizden 6 bin kişiyi kurtarırken, bu yıl İtalya’ya ulaşanların sayısı 155 bini buldu ki bu 2015’te gelenlerin tamamına eşit.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.