İtalya'da anayasa referandumuna doğru

İtalya'da anayasa referandumuna doğru

4 Aralık’ta yapılacak anayasa referandumu başkent Roma’da protesto edildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş 5 Yıldız Hareketi’nin öncülüğünde düzenlendi.

İtalya’da, 4 Aralık’ta yapılacak anayasa referandumu başkent Roma’da protesto edildi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş 5 Yıldız Hareketi’nin öncülüğünde düzenlendi.

Partinin lideri Beppe Grillo, başkentteki eylemde İtalyanlara seslenerek referandumda ‘hayır’ oyu kullanılması çağrısını yaptı.

Halk oylamasına sunulacak anayasa reformu, Senato’nun küçültülmesi ve senatörlerin, halk tarafından seçilmesi yerine atama yoluyla göreve gelmesi gibi önemli değişiklikleri kapsıyor. Karşı çıkanlar, söz konusu reformun, iktidardaki partinin yetkilerini genişleteceğini, dolayısıyla demokrasiye darbe vurulacağını savunuyor.

Reformun mimarı İtalyan Başbakan Matteo Renzi ise referandum kampanyası kapsamında Cenova’da miting düzenledi.

Renzi, şunları söyledi:

“İtalya’da son yıllarda reformlar hayata geçirilmeye çalışıldı ama başarılı olunamadı. Şimdi sıra bizde. Eski hükümet liderleri, tekrar iktidara gelebilmek için bizim bunu başaramayacağımızı söylüyor olabilir. Ama kararı İtalyanlar verecek. Biz bu yola kalbimizi koyduk. Biz parlamentonun bize yüklediği sorumlulukları yerine getiriyoruz.”

Anayasa reformunu destekleyenlere göre yapılacak düzenlemeler, yasaların kabul edilmesini kolaylaştırarak İtalya’da siyasi istikrarı güçlendirecek, yatırımcıların güvenini artırarak da ekonomik iyileşme sağlayacak.

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.