İyileşen koronavirüs hastalarının testleri nasıl yeniden pozitif çıkabiliyor?

İyileşen koronavirüs hastalarının testleri nasıl yeniden pozitif çıkabiliyor?

Güney Kore'de iyileştikten sonra koronavirüs testlerinde yeniden pozitif çıkan eski Covid-19 hastalarının sayısının artışı endişeye neden oldu.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi perşembe günü itibariyle tedavisi tamamlanan ve iyileşen 141 Covid-19 hastasına yapılan testlerin yeniden pozitif çıktığını duyurdu.

Merkez, sayıları artan yeniden pozitif vakaların sebebini yeniden enfekte olmak, hastalığın nüksetmesi ve testlerdeki hatalarda arıyor.

İyileşen hastaların yeniden enfekte olması, pek çok uzman ve Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre düşük bir olasılık.

Uzmanlar daha çok hastalığın nüksetmesi ya da virüsün vücudun bazı bölgelerinde uyur durumda bulunması ihtimali üzerinde duruyorlar. Bir ihtimal de söz konusu hastaların bağışıklık sisteminin oldukça güçsüz olması.

Hastalığın nüksetme olasılığı, salgının durdurulması aşamasında yeni zorlukları beraberinde getirmesi nedeniyle en 'korkulan' senaryo.

Güney Koreli sağlık yetkilileri henüz 'yeniden aktifleşen' hastaların virüsü yaydığı bir vakaya rastlamadı, ancak böyle bir bulaşıcılık kanıtlanırsa çok büyük bir sorun olacağına işaret ediyorlar.

Testlerdeki hata payı ve testlerin duyarlılığı olasılığı

Güney Kore, 48 saat içinde yapılan 2 testte de negatif sonuç veren kişileri sağlıklı kabul ediyor.

Ülkede uygulanan PCR testlerin hata payı ise yüzde 5. Bu nedenle yanlış negatif veya yanlış pozitif vakaların yüzde 2 ila 5 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, aynı zamanda hassas testlerin virüsün küçük, potansiyel olarak zararsız seviyelerinin de iyileşmiş hastaların pozitif çıkmasına neden olabilme ihtimali üzerinde duruyor.

haber-altliklari-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.