1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Japonya ve Rusya'nın Kuril Adaları çıkmazı
Japonya ve Rusya'nın Kuril Adaları çıkmazı

Japonya ve Rusya'nın Kuril Adaları çıkmazı

Japonya ve Rusya, üzerinde hak iddia ettiği Kuril Adaları konusunda büyük görüş farklılıklarına sahip.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Japonya ve Rusya’nın üzerinde hak iddia ettiği Kuril Adaları konusunda iki ülke arasında büyük görüş farklılıkları olduğuna ilişkin ifadelerini tekrarladı.

İki ülke arasında 2013 yılından bu yana yapılan 25 toplantıda, önemli bir sorun olmaya devam eden bu tarihi anlaşmazlık konusunda herhangi bir çözüme varılamadı.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, cuma günü Moskova'da dört saatten fazla süren bir görüşme gerçekleştirmiş ve somut bir ilerleme kaydedilmemişti. Kono ve Lavrov, 30 Mayıs'ta Tokyo'da, iki ülkenin savunma bakanlarının da katılacağı bir toplantıda tekrar görüşmeyi kabul etmişti.

Rusya, Aralık ayında Kuril Adalarına yeni bir üs inşa ettiğini açıklamasının ardından, adalar üzerindeki nüfuzunu güçlendirdi.

Japonya, Rusya'nın 2. Dünya Savaşı'nın sonunda kontrolünü eline aldığı Kuril Adaları'nın kendilerine geri verilmesini, barış anlaşmasının imzalanmasını şart olarak öne sürüyor.

Japonya'nın hak iddiası nedeniyle, 2. Dünya Savaşı'nın bitiminde iki ülke arasında barış anlaşması imzalanmamıştı.

Japonya eski Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Rusya ile barış anlaşması sorununu çözmenin zor olduğunu söyleyerek, "Dört ada sorununu çözmek ve savaşın bitiminden 70 yıl sonra Rusya ile barış antlaşması yapmak kolay değil" şeklinde yorumda bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler