1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Joe Biden Afganistan savaşını sona erdirecek mi?
Joe Biden Afganistan savaşını sona erdirecek mi?

Joe Biden Afganistan savaşını sona erdirecek mi?

ABD'de 20 Ocak 2021 tarihinde yeni başkan olarak göreve başlaması beklenen Joe Biden'ın Afganistan savaşına dair tavrının ne olacağı merak konusu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

ABD'de 20 Ocak 2021 tarihinde yeni başkan olarak göreve başlaması beklenen Joe Biden'ın Afganistan savaşına dair tavrının ne olacağı merak konusu.

Her ne kadar ABD, 29 Şubat 2020 tarihinde Katar'ın başkenti Doha'da Taliban ile bir anlaşma imzalayarak, Afganistan'ı tamamen terk etmeyi taahhüt etmiş olsa da, konu halen yoğun olarak tartışılıyor. ABD bürokrasisinin ve ordusunun Afganistan'dan çekilme konusunda kararsız olduğu ifade ediliyor.

Analist Andrew J. Bacevich, The Nation'da yayınlanan yazısında, Biden döneminin Afganistan'da nasıl bir etkiye sebep olacağını değerlendirdi.

"Biden kararsız"

Bacevich, değerlendirmesinde ABD'nin Donald Trump dönemindeki Afganistan politikasının ülkeden tamamen çekilmeye yönelik olduğunun altını çizdi. Biden'ın ise, göreve gelmeden önce verdiği röportajlarda, Afganistan dahil olmak üzere ABD'nin "bitmeyen savaşlarının" artık sona ermesi gerektiğini söylediğini vurguladı. Ancak buna rağmen, Biden'ın bu savaşların devamı yönünde görüş bildirdiğinin altını çizdi.

Böylesi bir tutumun ABD medyasındaki "şahin kesimde", dış politika bürokratlarında ve ABD ordusunda olumlu karşılık bulacağını savunan Bacevich, yine de Afganistan'da savaşa devam etmenin Biden'ın stratejine hiçbir katkısının olmayacağını savundu. Bacevich'e göre Afganistan gibi bölgelerde savaşa devam etmek, Biden'ın ülke içindeki reformları uygulamasını engelleyebilir.

"Tek yol Afganistan'ı terk etmek"

Bacevich, Trump'ın 20 Ocak 2021'de görevi bırakana kadar Afganistan'daki asker sayısını en fazla 2500'e düşürebileceğini belirtti. Bu durum, Afganistan konusundaki nihai kararın Biden'a kalmasına sebebiyet verecek. ABD'nin  Doha Anlaşması'nda verdiği taahhüt kapsamında Mayıs 2021'e kadar Afganistan'dan çekilmesi gerekiyor. Ancak bu tarihte mevcut ABD Başkanı Trump da, Savunma Bakan Vekili Christopher Miller da görevde olmayacak.

Afganistan'a dair Vietnam benzetmelerine de değinen Bacevich, konuya dair şu ifadeleri kullandı: "Gerçek şu ki, elbette, Vietnam'daki başarısızlık, bu ülkeden çekilme kararından ileri gelmiyordu. Başarısızlığın sebebi, Vietnam halkının kaderine karar vermenin Amerikalıların üzerine vazife olduğuna dair yanlış bir kanaatti."

Bacevich, Biden'ın gerçekçi düşünerek Afganistan'ı terk etmesi gerektiğini belirttiği yazısına şu ifadelerle son verdi:

"Amerikalıların Vietnam'da öğrendiği üzere, yanlış giden bir savaşı sona erdirmenin tek yolu, savaş sahasını terk etmektir."

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler