Johnson'dan İskoçya için bağımsızlık çağrılarına: Sırası değil

Johnson'dan İskoçya için bağımsızlık çağrılarına: Sırası değil

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İskoçya'da 2014 yılında bağımsızlık referandumu yapıldığını hatırlatarak ülkede yeniden yükselen çağrılar hakkında, "Pandemi varken sırası değil" yorumunda bulundu.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İskoçya'da 2014 yılında bağımsızlık referandumu yapıldığını hatırlatarak ülkede yeniden yükselen çağrılar hakkında, "Pandemi varken sırası değil" yorumunda bulundu.

İngiltere Başbakanı Johnson, perşembe günü Edinburgh'da yaptığı açıklamada, "İskoçya halkının asıl talebinin Covid-19 salgını ile mücadele olduğunu düşünüyorum ve bu durumda yapılacak doğru şeyin bir başka referandum hakkında durmaksızın konuşmak olduğunu sanmıyorum." ifadelerini kullandı.

Johnson, halkın çoğunluğunun pandeminin hafiflemesinin ardından İngiltere'nin "birlikte daha güçlü bir şekilde geri döndüğünü" görmek istediğini söyledi.

İngiltere Başbakanı, yakın zamanda yaptığı bir başka açıklamada, , İskoçya'nın bağımsızlığı adına yeni bir oylama olasılığı için "referandumlar her nesilde bir kez yapılmalıdır" ifadesini kullanmıştı.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, partisinin ülkede 2021 Mayıs'ında yapılacak seçimlerde çoğunluğu elde etmesi halinde Birleşik Krallık hükümetinin iznine bakmadan bağımsızlık için yeniden bir referandum düzenlenmesi için yasa çıkartacağını duyurmuştu.

Bağımsızlık referandumu

İskoçya'da 2014'te yapılan bağımsızlık referandumunda seçmenin yüzde 55'i İngiltere'de kalmaktan yana oy kullanmıştı ancak İngiliz hükümeti referandum kampanyasında, İskoçya'nın bağımsızlığı seçmesi halinde AB üyeliğini de kaybedeceği tehdidini öne sürmüştü.

Brexit'le beraber durumun değiştiğini savunan İskoçya Bölgesel Başbakanı Nicola Sturgeon ise merkezi hükümete ülkede ikinci bağımsızlık referandumu yapılması için bölgesel yönetime yetki devretmesi çağrısı yapmıştı.

Bu referandum için onay vermesi gereken İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2014 yılında bağımsızlık için yapılan halk oylamasının reddedilmesini gerekçe göstererek buna karşı çıkıyor.

İskoçya’daki son anketler, Brexit sonrası yaşanan gelişmeler ve Boris Johnson hükümetinin Covid-19 ile mücadelede etkisiz kaldığı gerekçesiyle ayrılık talebine destek verenlerin sayısında önemli artış olduğunu gösteriyor.

Anket sonuçları, mayıs ayında düzenlenecek seçimleri iktidardaki İskoçya Ulusal Partisi’nin kazanacağını öngörüyor.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık genelinde, AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. İskoçya halkı, yüzde 62'yle referandumda hayır oyu vermişti.

Kaynak: Euronews

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.