Kamuda İzin Yasağı Kaldırıldı

Kamuda İzin Yasağı Kaldırıldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, darbe girişiminin ardından uygulanan izin yasağının kaldırıldığını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardıdnan açıklama yaptı. Darbe girişiminin ardından uygulanan izin yasağının kaldırıldığını açıkladı. Sözcü, bazı darbeci subayların PKK'ya sığındığı iddiasının resmi kaynaklarca doğrulanmadığını da belirtti ve şunları söyledi:

"Bugün itibarıyla kamu personelimizin, kamu görevlilerimizin izin yasağı kaldırılmıştır. Senelik izinlerini kullanabileceklerdir... Büyük ihtimalle Kurban Bayramı tatilimiz de 9 günlük olacak, yani cuma günü olacak ama onun kararı henüz Bakanlar Kuruluna gelmedi."

Kurtulmuş Gülen örgütüne yönelik soruışturma kapsamında "Toplam 10 yabancı uyruklu hakkında bu örgütle irtibatlı olmak dolayısıyla işlem yapılmıştır." dedi.

PKK'ya sığınan subaylar iddiası

15 Temmuz darbe girişimi sonrası 3'ü general 60 subayın PKK'nın Kuzey Irak'taki Zaho kampına gittiği ve burada örgüte sığındığı iddiaları ile ilgili ise şunları söyledi:

""86 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu ve 30 Jandarma Genel Komutanlığı mensubu personel, yani toplam 216 kişi firaridir. Onlar, kaçmıştır. Bunların içerisinde 9 tanesi de general rütbesinde olan kaçaklardır. Kaçakların, Kuzey Irak'ta başka bir terör örgütünün elinde olduğu bilgisi, bizim resmi kaynaklarımız tarafından asla doğrulanmamıştır. Bunlar şu anda bizim açımızdan spekülasyon mahiyetinde birtakım sözlerdir."

 "5 milyon kişi katıldı"

Kurtulmuş, İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Demokrasi ve Şehitler mitingi ile ilgili ise şunları ifade etti:

"Dün, emniyetin kayıtlarına göre İstanbul'da 5 milyon yurttaşımız bir araya gelmiş, Türkiye genelinde, diğer illerdeki toplantılarla da yaklaşık 10 milyona yakın insan eş zamanlı olarak Türkiye'nin meydanlarını doldurarak ülkesine, vatanına, bayrağına, milli birliğine sahip çıkmış, demokrasiyi benimsediğini bir kere daha dosta, düşmana göstermiştir."

"ABD yöneticilerinin tutumlarını gözden geçireceğinden hiç şüphemiz yoktur."

Fethullah Gülen'in iadesi ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"Bu mitingden sonra ABD yetkililerinin Gülen'i orada saklamak, korumak, kollamak konusunda ciddi tereddütler geçirmeye başladıklarını zannediyorum. 79 milyon büyük bir kararlılıkla, İstanbul'daki büyük kalabalıkla ve eş zamanlı olarak 10 milyona yakın kişinin katıldığı büyük mitinglerle bu terör örgütüne ve terör örgütünün elebaşı Pensilvanya'daki kişiye insanlar bu kadar açık bir şekilde tavırlarını, karşı oluşlarını ortaya koyduktan sonra ABD yöneticilerinin de tutumlarını yeniden gözden geçireceğinden hiç şüphemiz yoktur... Bir tercih yapmak zorundalar. Bir kısım darbeden yana olsaydı başka şeyler konuşurduk belki ama 79 milyonun tamamı karşı. Ben ABD yöneticisi olsam 'Ya üç beş eşkiya ile işbirliği yapacağız ya da 79 milyonun gönlünü alacağız' derim. Ben ABD yöneticilerinin zeki insanlar olduklarını düşünüyorum"

Kurtulmuş medya kuruluşlarının darbe karşısındaki tutumlarından dolayı teşekkür etti ve RTÜK'ün görsel medya kuruluşlarından aldığı yüzde 3 kesintinin yüzde 1,5'a indirildiğini belirtti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.