1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Kanada'da seçimleri iktidardaki Trudeau kazandı
Kanada'da seçimleri iktidardaki Trudeau kazandı

Kanada'da seçimleri iktidardaki Trudeau kazandı

Kanada’da yapılan seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti yarışı önde bitirdi.

A+A-

Kanada’da parlamento üyelerini ve yeni başbakanı belirlemek üzere pazartesi günü yapılan federal seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Justin Trudeau önderliğindeki Liberal Parti yarışı önde bitirdi.

Diğer yandan 2015 seçimlerini açık ara farkla kazanan Başbakan Trudeau’nun partisi bu kez salt çoğunluğu sağlayamadağı için azınlık hükümeti kuracak.

Kanada medyası, Liberallerin 304 seçim bölgesinin 146’sını kazandığına ya da seçim sonuçlarını önde götürdüğüne yer verdi.

338 koltuğun bulunduğu Kanada parlamentosunda azınlık hükümeti konumuna düşen Başbakan Trudeau’nun partisi kan kaybederken, yasama görevi için sol kanat muhalefetten destek alması gerekecek.

Seçim kampanyası esnasından "Güneşli yollar" vaat eden Trudeau, başa baş giden seçimlerde rakibi Muhafazakar Parti lideri Andrew Scheer'i geçerek yeni hükümeti kurma şansını elde etmiş oldu.

ABD eski Başkanı Barack Obama’nın da desteklediği Trudeau, seçim kampanyası sırasında partisinin yolsuzluk skandalına karışması nedeniyle hem parti içinde hem de seçmenlerinden destek kaybetti.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler