Kanadalıların yüzde 34'ü aynı fikirde: Irkçı bir ülkeyiz

Kanadalıların yüzde 34'ü aynı fikirde: Irkçı bir ülkeyiz

Yapılan bir ankette Kanadalıların yüzde 34'ünün, kendi ülkelerini ırkçı olmakla suçladığını ortaya koydu. Bu oran yaşa, cinsiyete ve parti mensubiyetine göre değişiyor.

Angus Reid Enstitüsü tarafından yapılan ankette Kanadalıların yüzde 34'ünün Kanada'yı ülke ve devlet olarak ırkçı olmakla suçladığı ortaya çıktı.

Bu oranın yaşa, cinsiyete ve parti mensubiyetine göre büyük fark göstermesi dikkat çekti.

Ankette her yaş grubu ve partiden kadınların, erkeklerden daha yüksek oranda Kanada'yı ırkçı bulduğu sonucu ortaya çıktı.

Ankete göre 35 yaş altı kadınların yüzde 54'ü Kanada'yı ırkçılıkla suçlarken, bu oran 55 yaş üstü Kanadalı erkeklerde yüzde 21'de kaldı. 

Muhafazakar Parti'yi destekleyenlerde Kanada'yı ırkçılıkla suçlama oranı yüzde 18 olurken, sağcı Quebecois Bloğu seçmenlerinde bu oran yüzde 13'e düştü.

Sosyal demokrat çizgideki Yeni Demokrasi Partisi seçmenlerinde Kanada'yı ırkçılıkla suçlama oranı yüzde 55, Yeşiller Partisi seçmenlerinde yüzde 54, Liberal Parti seçmenlerinde ise yüzde 38 oldu.

"Beyaz Kanadalılar yüzde 50'nin altına düşecek"

2021 itibariyle 38,5 milyon nüfusa ulaşan Kanada her sene dünyanın çeşitli bölgelerinden çok sayıda göçmen alıyor.

Bu nedenle Kanada'da etnik çeşitliliğin oldukça yüksek olması dikkat çekiyor.

Bu çeşitlilik nedeniyle Kanada'da Beyaz Kanadalı ırkçılığı ve ayrımcılığı önemli bir tehdit olarak görülüyor.

Kanada'da ırkçılığın büyük oranda İslamofobi ile özdeş olduğu belirtiliyor. Kanada'ya süren göç nedeniyle ileride ülkede Beyaz Kanadalıların nüfusunun yüzde 50'nin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.