Karadeniz Holding Lübnan'a elektriği kesti

Karadeniz Holding Lübnan'a elektriği kesti

Lübnan'ın elektrik tedarikinin dörtte birini sağlayan Karadeniz Holding, bugün Beyrut hükümetinin borçları ödememesi nedeniyle tedariki kestiğini duyurdu.

Lübnan'ın elektrik tedarikinin dörtte birini sağlayan Karadeniz Holding, bugün Beyrut hükümetinin borçları ödememesi ve yüzer santrallerini el koymakla tehdit etmesi nedeniyle tedariki kestiğini duyurdu. Reuters'e açıklamayı Karadeniz Holding’in yüzer tesislerini işleten Karpowership şirketi yaptı.

Lübnan'a 370 megawatt (MW) elektrik sağlayan Karadeniz Holding, daha önce, Beyrut hükümeti uygun bir anlaşmaya varılması yönünde harekete geçmezse, tedarik kesme adımını atacağı uyarısında bulunmuştu. 

Geçen hafta El Cedid'in Karadeniz Holding’in elektrik üretimi ihaleleriyle ilgili yolsuzlukla suçlandığını haberleştirmesi, savcılığın şirketin yüzer elektrik tesisi gemilerine el konulması için karar yayımlamasına yol açmıştı.

Bugün tedariki kestiğini açıklayan şirkete yakın bir kaynak, yüzer santrallerdeki yakıtın bitmeye yüz tutmasıyla birlikte sabah 08.00 civarında (0500 GMT) şalterlerin indirildiğini söyledi.

Karadeniz Holding'in bu adımı, Lübnan Maliye Bakanlığı'nın şirketin elektrik tedarikini kesmesi halinde 'ülkenin tamamen karanlığa bürüneceği' açıklamasına rağmen geldi.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.