1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Kasım Süleymani, öldürülen Kürt komutanın ailesini ziyaret etti
Kasım Süleymani, öldürülen Kürt komutanın ailesini ziyaret etti

Kasım Süleymani, öldürülen Kürt komutanın ailesini ziyaret etti

İran'ın 'emperyalist' yüzünü temsil eden Kasım Süleymani'den merak uyandıran Kürdistan ziyareti.

A+A-

İran Devrim Muhafızları Kudüs gücü lideri Kasım Süleymani, dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin kontrolü altındaki topraklarda Hüseyin Mansur'un ailesini ziyaret etti. Mansur, IŞİD tarafından geçtiğimiz yıl öldürülen üst düzey bir Peşmerge komutanıydı.

Söz konusu ziyaretle Süleymani; Kürt, Sünni, Şii militanlar ve ABD hava gücü tarafından desteklenen Iraklı kuvvetlerin Musul'u IŞİD'ten almak için geçtiğimiz hafta başlattığı operasyondan bu yana Irak'ta ilk kez görülmüş oldu. Süleymani'nin Mansur'un ailesiyle tam olarak nerede bir araya geldiği bilinmiyor.  İran medyası 17 Ekim'de Süleymani'nin Iraklı Şii milis komutanlarıyla Musul yakınlarında çekildiği ileri sürülen bir fotoğrafını yayınlamıştı fakat fotoğrafın gerçekliği doğrulanmadı. Geçtiğimiz Ağustos ayında İran Devrim Muhafızları destekli Haşd-i Şa'bi'nin sözcüsü medyaya Süleymani'nin Musul'da büyük bir rol oynayacağını söylemişti.

"Baban benim yol arkadaşlarımdan biriydi"

Süleymani, ölen Peşmerge komutanının oğluna "baban benim yol arkadaşlarımdan biriydi" dedi ve şöyle devam etti: "Musul'un etrafındaki savaşlarda çoğu zaman aynı siperi paylaştık. Ölüm haberini alınca gerçekten çok üzüldüm."
Kasım Süleymani ve öldürülen Peşmerge komutanının oğlu

Peşmerge'ye İran desteği

Mansur’a 2014 yılının Eylül ayında Peşmerge'ye İran desteği sorulduğunda, "Bu mantıklı ve anlaşılabilir. IŞİD, ABD ve Batı'ya bir tehdit fakat İran için daha büyük bir tehdit. Daha yakın. Şu an olduğundan daha da güçlü olmasını önlemek isteyecek olmaları çok doğal" şeklinde konuşmuştu.

Tahran Irak Kürdistanı'yla ilişkilerini on yıllardır geliştiriyor ve şimdi Kürdistan Bölgesel Hükümeti'ndeki iki büyük partiden biri olan Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne arka çıkıyor. İran aynı zamanda IŞİD'in Irak'ta genişlediği 2014 yılından bu yana Peşmerge'ye destek veriyor ve askeri danışmanlar yolluyor.

fotoğraf: Kasım Süleymani, Iraklı Şii milis komutanları ve yardımcısı Ebu Mehdi El Mühendis ile birlikte.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.