1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Katar ile Suudi Arabistan arasında 'dostluk anlaşması'
Katar ile Suudi Arabistan arasında 'dostluk anlaşması'

Katar ile Suudi Arabistan arasında 'dostluk anlaşması'

Körfez Krizi'ni sona erdiren Katar ile Suudi Arabistan, dün Riyad'da bir dostluk anlaşmasına imza attı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Körfez Krizi'ni sona erdiren Katar ile Suudi Arabistan, dün Riyad'da bir dostluk anlaşmasına imza attı.

Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısında gerçekleştirilen törenle imzalanan deklarasyonla, taraflar arasındaki kriz resmi olarak sona ermiş oldu.

Anlaşmada, Araplar ve Körfez ülkelerinin dayanışmasına vurgu yapılırken, iki ülke arasında dostluğun ve kardeşliğin pekiştirileceği belirtildi.

İki ülke arasında yaklaşık 3 yıldır süren kriz, geçtiğimiz gün Katar ve Suudi Arabistan arasındaki kara, hava ve deniz sınırları dün akşam itibarıyla açılmasıyla son bulmuştu.

Suudi Arabistan'a Katar ablukasında destek veren Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'ın da söz konusu normalleşme sürecine iştirak edeceği ifade ediliyordu.

2017 yılı Haziran ayında Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez devletleri ve diğer bazı ülkeler Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmişti. Aynı zamanda Katar'a ambargo başlatılmış, durum bölgede krize sebebiyet vermişti.

Son girişimin başarılı olmasıyla, 3 yılı aşkın süredir devam eden Körfez Krizi de son bulmuş oldu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler