Katar'da beşli Afganistan Zirvesi

Katar'da beşli Afganistan Zirvesi

Afganistan'da barış sürecine ilişkin görüşmeler devam ederken, bölgesel ve küresel aktörler aynı masada bir araya geldi.

Afganistan'da barış sürecine ilişkin görüşmeler devam ederken, bölgesel ve küresel aktörler aynı masada bir araya geldi.

Bu kapsamda geçtiğimiz gün Taliban'ın yanı sıra ABD, Rusya, Çin ve Pakistan'ın katılımıyla Katar'ın başkenti Doha'da bir zirve gerçekleştirildi.

Zirveye ilişkin açıklama, Taliban'ın siyasi ofis üyelerinden olan, aynı zamanda hareketin siyasi ofisinin İngilizce Sözcüsü görevini yürüten Suheyl Şahin tarafından yapıldı.

Şahin, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Siyasi Ofis Şef Yardımcısı Şir Muhammed Abbas Stanikzay liderliğindeki Taliban heyetinin ABD, Çin, Rusya ve Pakistan'ın heyetleriyle bir görüşme gerçekleştirdiğini belirtti.

Şahin'in açıklamasına göre tarafları şu isimler temsil etti:

- ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve heyeti

- Rusya'nın Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov ve heyeti

- Çin'in Afganistan Büyükelçisi Wang Yu ve heyeti

- Pakistan'ın Afganistan Özel Temsilcisi Sadık Han ve heyeti

Zirvede neler konuşuldu?

Şahin görüşmede Taliban liderlerinin yaptırım listelerinden çıkarılması konusunun görüşüldüğünü vurguladı.

Taliban son dönemde yerel ve uluslararası temasları hızlandırdığı göze çarpıyor. Bu doğrultuda Afganistan'da barış sürecinin de gündemdeki önemini artırması bekleniyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.