1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Kazakistan lideri Tokayev, ülkeye davet ettiği yabancı güçlerin çekileceğini açıkladı
Kazakistan lideri Tokayev, ülkeye davet ettiği yabancı güçlerin çekileceğini açıkladı

Kazakistan lideri Tokayev, ülkeye davet ettiği yabancı güçlerin çekileceğini açıkladı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev KGAÖ 'Barış Gücü'nün iki gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan'dan çıkmaya başlayacağını ve çekilme sürecinin en fazla 10 gün olacağını söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev (Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü KGAÖ) 'Barış Gücü'nün iki gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan'dan çıkmaya başlayacağını ve çekilme sürecinin en fazla 10 gün olacağını söyledi.

Tokayev, parlamentoda yaptığı konuşmada ülkedeki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kazakistan'a karşı bir terör savaşı başlatıldığını belirten Tokayev, teröristlere karşı operasyonun en zor kısmının atlatıldığını ve ülkedeki durumun istikrara kavuştuğunu dile getirdi.

Tokayev, ülkedeki durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütünden (KGAÖ) askeri yardım talebinde bulunduklarını anımsatarak "Kazakistan, yasal olarak KGAÖ ortaklarından 'barış gücünü gönderme talebinde bulundu. Bu karar verildiği sırada Almatı üzerindeki kontrolümüzü tamamen kaybetmek üzereydik. Almatı'yı kaybetmiş olsaydık, başkenti ve ardından tüm ülkeyi kaybederdik." yorumunda bulundu.

KGAÖ barış gücünün misyonunu başarıyla tamamlandığını belirten Tokayev, "KGAÖ barış gücü, 2 gün sonra aşamalı şekilde Kazakistan'dan çıkmaya başlayacak, çekilme süreci en fazla 10 gün olacak." ifadelerini kullandı.

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyinin kararıyla Kazakistan'a 2 bin 300 asker ve 250 teçhizat konuşlandırılmıştı.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.