Kazakistan yönetimi tutukladığı muhalifleri 'darbe girişimiyle' suçladı

Kazakistan yönetimi tutukladığı muhalifleri 'darbe girişimiyle' suçladı

Kazakistan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce bir "darbenin" önlendiğini iddia etti.

Seçimlerden birkaç gün önce bir "darbe" planlamakla suçlanan sürgündeki bir rakibin yedi destekçisinin tutukladığı duyuruldu.

Ülkede yükselen akaryakıt fiyatlarına ilişkin protestoların büyümesi sonrası Ocak 2022'de polis ve protestocular arasında çatışmalar çıkmış ve 238 kişi hayatını kaybetmişti.

Tutuklamaların ayaklanmaların sert şekilde bastırılmasından yaklaşık bir yıl sonra ve seçimlerden hemen önce gerçekleşmiş olması şüphelere ve tartışmalara yol açtı. 

Göstericilere ve isyancılara "öldürmek için ateş etme" emrini vermiş olan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, bu pazar günü yeni bir dönem için yarışacak.

Tokayev, halkın önemli bir kısmı tarafından memnuniyetislikle karşılanmasına rağmen kendisini "yenilenmenin ve ulusal uyumun anahtarı" olarak tanımlıyor.

"Sürgündeki rakip siyasiye sempati duyma" suçu

Kazakistan Ulusal Güvenlik Komitesi'ne (KNB) göre, perşembe günü tutuklanan yedi kişi "aylardır ayaklanma, darbe ve geçici hükümet ilan etme planlarını tartışan bir suç grubunun parçası".

KNB şüphelilerin, "aynı görüşleri paylaştıkları" sürgündeki rakibe sempati duyduklarını gösteren bir video kaydı olduğunu belirtti. 

Ülkeye gelmesi halinde seçimlerde 'Tokayev'e büyük fark atacağı' değerlendirmesinde bulunulan sürgündeki bu kişi bankacı Muhtar Abiyazov.

KNB ise "Ocak ayındaki olaylardan bu yana, radikal unsurların, ülkenin en büyük şehri ve eski başkenti olan Almatı'yı ve daha sonra da Astana da dahil olmak üzere tüm Kazakistan'ı istikrarsızlaştırma ve şehirleri ele geçirme planları geliştirdiklerini" iddia ediyor.

Ancak bu iddiaları ispat etmek için herhangi bir somut kanıt ortaya konmuş değil. 

Tarihi seçime doğru

Bu seçim, Orta Asya'da doğal kaynaklar açısından zengin eski bir Sovyet cumhuriyeti olan ve şimdiye kadar istikrarlı kabul edilen Kazakistan'ın kaosa sürüklendiği bir yılın sonunda gerçekleşiyor.

Ayaklanmaların kökeninde derin toplumsal eşitsizlikler bulunuyordu. Kanlı bir ocak ayının gölgesinde devam eden günlük hayat, 69 yaşındaki Tokayev'i hala endişelendiriyor. 

Güçlü selefi Nursultan Nazarbayev'den iktidarı aldığından bu yana ülkede en ufak bir muhalefetin çıkmasına izin vermeyen Tokayev, 12 milyon seçmene kendisini en iyi ve doğru seçenek olarak göstermeye çalışıyor. 

20 Kasım'da gerçekleşecek erken seçimler kendisi ile pek tanınmayan beş aday arasında olacak.

Kaynak: Euronews

whtspp.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.