Kerry Suriye'de uçuşa yasak bölge talep etti

Kerry Suriye'de uçuşa yasak bölge talep etti

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejimine ait uçaklara ülkenin kuzeyinde kilit bölgelerde uçuş yasağı konulmasını talep etti.

BM Güvenlik Konseyi'ndeki Suriye toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerde rejim uçaklarının uçuşunun yasaklanması gerektiğini söyledi. Kerry, "Suriye Ordusu ülkenin kuzeyindeki kilit bölgelerde hava saldırısı düzenlememeli" dedi. Kerry açıklamasında Rusya'dan Suriye'deki yardım konvoyuna düzenlenen saldırıyla ilgili sorumluluğu üstlenmesini de talep etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yardım konvoyunu Rusya ya da Suriye uçaklarının vurmadığını belirtti.

Rusya'dan yeni iddia

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, pazartesi günü Türkiye’nin İncirlik Hava Üssü’nden havalanmış olan ABD’ye ait bir insansız hava aracının Suriye'nin Halep vilayetinde BM ve Suriye Kızılayı araçlarından oluşan yardım konvoyuna yönelik düzenlenen hava saldırısından birkaç dakika önce olay yerinde belirdiği ileri sürüldü. Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, saldırıda Rusya'nın payı olduğu yönündeki iddiaları bir kez daha reddederken, Batı'nın Kremlin'e yönelik suçlamalarının aslında, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin cumartesi günü Suriye'nin Deyr ez Zor kentine yaptığı ve çok sayıda Suriye askerinin öldürüldüğü hava saldırısından dikkatleri başka yöne çekmek amacıyla atılmış adımlar olduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.