Kerry'den 11 Eylül yasası yorumu: Üstesinden gelmek için çabalıyoruz

Kerry'den 11 Eylül yasası yorumu: Üstesinden gelmek için çabalıyoruz

Kerry, 11 Eylül yasasının Washington ile Riyad arasındaki ilişkileri sekteye uğratmaması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile başkent Washington'da yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, geçen ay ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen yasa tasarısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmede, Temsilciler Meclisinin aldığı kararın iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyecek yönlerini konuştuklarını belirten Kerry, konunun hem 11 Eylül saldırılarında yaşamını yitiren kişilere gerekli saygıyı gösterecek şekilde hem de ABD'nin çıkarları göz önünde bulundurularak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Kerry, "11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasa tasarısı, kasıtsız olarak ülkemizi ciddi bir tehlike içine sürüklemektedir. Biz de bu sorunun üstesinden gelmek için çabalıyoruz" dedi.

Söz konusu yasa tasarısı 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyor. Söz konusu davaların açılması Suudi hanedanlığı üyelerinin ABD'de bulunan malvarlıklarının dondurulması ihtimalini beraberide getiriyordu.

CUBEYR: ABD, DÜNYADAKİ EN BÜYÜK AYAK İZİNE SAHİP

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Cubeyr ise uluslararası sisteme bir düzen getirilmesi gerektiğini belirtti.

Cubeyr, "ABD, dünyadaki en büyük ayak izine sahip ülkedir. Haliyle karışıklıkta en fazla kaybedecek odur, çünkü sizin Japonya'dan Güney Amerika'ya, Pasifiklere kadar operasyonlarınız var" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.