Kerry'den İsrail'le ilgili bir garip açıklama

Kerry'den İsrail'le ilgili bir garip açıklama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail'in yerleşimci politikasını eleştirerek, "İsrail tehlikeli bir yere doğru gidiyor" dedi.

Kerry, İsrail yönetiminin, Filistin topraklarında yeni yerleşim yerleri inşasına devam etmesinin iki ülke arasında barışın sağlanması adına bir engel olduğunu söyleyerek, "İsrail tehlikeli bir yere doğru gidiyor." diye konuştu.

Netanyahu'ya tepki

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Saban Forum'da yaptığı konuşmasındaki, "Yerleşimci politikanın barış görüşmelerine engel olmadığı" yönündeki sözlerine tepki gösteren Kerry, şunları kaydetti:

“Netanyahu'nun yerleşimci politikanın barış görüşmelerine engel olmadığı yönündeki sözlerine katılmıyorum. Kendimizi kandırmaya gerek yok. Her şeyi görmemezlikten gelip bir etkisi olmadığını söyleyemezsin. Etkisi var. Yerleşimci politikanın, sorunun ana kaynağı olduğunu söylemek için buraya gelmedim. Fakat bunların barış için bir sorun olmadığını da söyleyemem."

"İlişkiler düzelmeden barış olmayacak"

İsrail'in Filistin'le yaşadığı sorunun sadece bu iki ülkeyi ilgilendirmediğine dikkati çeken Kerry, İsrail-Arap ülkeleri arasındaki ilişkinin de bu çatışmadan etkilendiğini belirtti. Kerry, "İsrail, Filistin'le ilişkilerini düzeltmeden Arap dünyası ve İsrail arasında ayrı bir barış anlaşması olmayacak." diye konuştu.

İsrail'e destek çıkmıştı

John Kerry, Kasım 2015'te İsrail'e yaptığı ziyarette, İsrailli asker ve polislerin Filistinlileri öldürmesine ilişkin, "İsrail'in kendini savunma hakkı var" ifadelerini kullanmıştı.

Obama da tepki göstemişti

Başkanlık seçimi öncesi yaptığı açıklamada Obama, "İsrail, Filistin'in tüm topraklarını işgal edemeyeceğini anlamalı" diyerek tepki göstermişti. Ancan Obama'nın bu açıklamayı, ABD'nin İsrail'e yaptığı en büyük askeri yardım anlaşmasının onaylandığı hafta yapması dikkat çekmişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.