1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Keşmir: Bağımsızlık yanlısı lider Geylani 92 yaşında hayatını kaybetti
Keşmir: Bağımsızlık yanlısı lider Geylani 92 yaşında hayatını kaybetti

Keşmir: Bağımsızlık yanlısı lider Geylani 92 yaşında hayatını kaybetti

Keşmir'in 1947'de Hindistan'a bırakılmasından bu yana Keşmir'in bağımsızlığı için çalışan Seyyid Ali Geylani Keşmir'de ev hapsinde 92 yaşında hayatını kaybetti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Keşmir'in bağımsızlığı için mücadele eden Seyyid Ali Geylani'nin (1929-2021) 92 yaşında vefat ettiği açıklandı.

Keşmir'in Hindistan'dan bağımsızlığını savunan Geylani'nin ailesi, Geylani'nin 11 yıldır Keşmir'in merkezi Srinagar'da ev hapsinde tutulduğu aile evinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bu haber üzerine Srinagar'daki bazı camiler de minarelerinden Geylani'nin ölümünü duyurdular.

Srinagar halkının yoğun biçimde cenaze evine yönelmesini bir tehdit olarak gören Hint askeri ve polisi, Geylani'nin evinin önüne barikatlar kurarak halkı engellemeye çalıştı. Srinagar'da sokağa çıkma yasağı ve internet kesintisi de uygulanabileceği belirtiliyor.

1947'de Hindistan'ın parçalanması esnasında Müslüman çoğunluklu eyaletlerin Pakistan'a bırakılacağı açıklanmış ama Keşmir Müslüman çoğunluklu olmasına rağmen Hindistan'a bırakılmıştı.

Hindistan'ın Keşmir'deki Müslümanlara ağır baskı ve insan hakları ihlallerinde bulunduğu biliniyor. Hint Ordusu'nun Keşmir Müslümanlarına yönelik katliam, tecavüz, geniş çaplı ve rastgele tutuklama gibi uygulamaları sıradanlaşmış halde bulunuyor.

Geylani, 1947'den bu yana Keşmir'in bağımsızlığı taraftarı olarak çalışmalar sürdürmekteydi. 1947'den bu yana sürekli baskı altında yaşayan Geylani 1962-1972 döneminde 10 yıl hapis yatmıştı. 2010'dan bu yana da ev hapsinde bulunmaktaydı. Kanser olan Geylani'nin tedavi amacıyla bölgeden ayrılmasına da izin verilmiyordu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.