Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turu başladı

Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turu başladı

Birleşmiş Milletler gözetimindeki Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turu İsviçre'de başladı.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı Kıbrıs sorununun çözümü için bir haftalık aradan sonra İsviçre'nin Mont Pèlerin kasabasında bir araya geliyor. 13 Kasım'da yapılan ve beş gün süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamamış ve Anastasiades’in isteği üzerine görüşmelere bir hafta ara verilmişti.

BM nezdinde iki lider 42 yıldır bölünmüş durumda olan adayı yeniden birleştirecek yollar üzerinde uzlaşma sağlamaya çalışıyor. İki lider arasındaki görüşmeler iki gün boyunca sürecek. Görüşmelerde toprak dağılımı ve hangi bölgelerin Rumlara iade edileceği konuları masaya yatırılacak. Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı'nın Türklerin Ada'nın yüzde 29,2'sini kontrol etmesini talep ettiği, buna karşılık Rum tarafının yüzde 28 önerisinde bulunduğu kaydediliyor.

Rumlar ve Türklerin kuracağı yeni devletin siyasi açıdan birbirine eşit iki eyaletten oluşan bir federal devlet olması hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.