1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Kıbrıs Rumlarının dini lideri: Türkler bizimle eşit olamaz
Kıbrıs Rumlarının dini lideri: Türkler bizimle eşit olamaz

Kıbrıs Rumlarının dini lideri: Türkler bizimle eşit olamaz

Kıbrıs Rumlarının dini lideri 2. Hrisostomos'un Yunanistan'da yayın yapan bir gazeteye Kıbrıslı Türklerle ilgili yaptığı açıklamalar tepki çekti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos (1941-) Kıbrıs'ta Türklerin Rumlarla eşit olamayacağını, "önce Türk sonra Kıbrıslı" olanlarla çözüm olamayacağını iddia etti.

2. Hrisostomos'un açıklamalarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında ABD'de gerçekleştirilen müzakerelerin ilk gününde bu açıklamalarda bulunması dikkat çekici bulundu.

Yunanistan'da yayın yapan Kathimerini Gazetesi'ne konuşan Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos şun sözleri sarf etti:

Kıbrıslı Türklere ağır sözler

- Kıbrıslı Türkler Kıbrıs bağımsız olduğunda %18'di. Türk işgaliyle Kıbrıs'ta Türk oranı arttı çünkü Türkiye'den Türkleri getirdiler. Gerçek Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs nüfusuna oranı artık %10. Kuzeyde Kıbrıslı Türk'ten çok Türkiye'den getirilen Türk var.

- Kıbrıs Türklerinin siyasi bir iradesi yok. Ankara tarafından güdülüyorlar. Denktaş bile Ankara'ya itiraz ettiğinde alaşağı edildi.

- Kıbrıs Türkleri aslında adada küçük bir azınlıktan ibaret. Bunlara Rumlarla eşit siyasi haklar verilmemeli.

- Önce Türk sonra Kıbrıslı olanlarla hiçbir çözüme varılamaz. Mustafa Akıncı, Ersin Tatar'dan daha Kıbrıslıydı.

KKTC Dışişleri Bakanlığı Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos'un açıklamalarına tepki göstererek "Bu açıklamalar Kıbrıs'taki Türk varlığına tahammülü olmayan Rum zihniyetinin hiçbir şekilde değişmediğini ve değişmeyeceğini ortaya koyuyor." açıklamasında bulundu.

1941'de Kıbrıs'ın güneyindeki Baf'ta Rum Ortodoks bir ailede doğan İrodotos Dimitri dini eğitiminin ardından 1978'de Baf metropoliti oldu. Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 1. Hrisostomos'un hastalanması üzerine Eylül 2006'da onun vekili oldu. Kasım 2006'da 1. Hrisostomos'un ölümü üzerine İrodotos Dimitri 2. Hrisostomos ismiyle Kıbrıs Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu oldu. 2. Hrisostomos geçmişten bu yana sıkça sosyal ve siyasi açıklamalarda bulunmasıyla biliniyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.