Kırgızistan-Tacikistan krizinde Rusya devrede

Kırgızistan-Tacikistan krizinde Rusya devrede

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Lavrov’un Kırgızistanlı ve Tacikistanlı mevkidaşlarıyla yaptığı telefon görüşmesinde sınır bölgesindeki durumun ele alındığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rusya Dışişleri Sergey Lavrov’un Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Kırgız-Tacik sınırındaki son durumun değerlendirildiği belirtildi.

Sputnik'in haberine göre açıklamada, “1 Mayıs tarihinde Rusya tarafının girişimiyle Sergey Lavrov ile Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin arasında telefon görüşmeleri yapıldı, görüşmeler sırasında Kırgız-Tacik sınırında meydana gelen silahlı çatışmalar sonrasındaki son durum değerlendirildi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Rusya'nın, Kırgızistan ve Tacikistan liderlerinin anlaşmazlığın sadece ve sadece siyasi ve diplomatik yollardan çözülmesi konusunda verdikleri talimatlar doğrultusunda tarafların vardıkları anlaşmaları memnuniyetle karşıladığı vurgulandı. Kırgızistan ve Tacikistan'ın, durumun tamamen normalleşmesi ve iki kardeş halk arasında güven ve iyi komşuluk atmosferinin yeniden tesis edilmesi adına üstlenmiş oldukları taahhütleri harfiyen yerine getireceklerinden umutlu olunduğu ifade edildi” denildi.

Rus Dışişleri, bununla birlikte Moskova’nın ileride de Kırgızistan ve Tacikistan ile stratejik ortaklık ve ittifak ilkelerine uygun olarak bu sürece gerekli tüm yardımı sağlamaya devam etmeye hazır olduğunu vurguladı.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.