Kolombiya'da 8 Ton Kokain Ele Geçirildi

Kolombiya'da 8 Ton Kokain Ele Geçirildi

Kolombiya'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 8 ton kokain ele geçirildi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ele geçirilen 8 tonluk kokainin şu ana kadar polis tarafından el konulan en büyük miktar uyuşturucu olduğuna dikkat çekti.

Polisin verdiği bilgilere göre, kokain ülkenin kuzeybatısındaki Panama sınırına yakın Turbo kasabasında ele geçirildi. Polis, kokainin Usuga çetesine ait olduğunu belirterek bir muz plantajında saklandığını açıkladı. Polis 3 şüpheliyi gözaltına alırken, diğer 3 şüphelinin ise kaçmayı başardığı belirtildi. Devlet Başkanı Santos, çetenin lideri Dario Antonio Usuga'nın yakalanması için konulan ödülün yaklaşık 1 milyon dolara çıkarıldığını belirtti.


İhraç edilecekti

Kolombiya Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas ise ele geçirilen kokainin yaklaşık 1,5 tonluk bölümünün hraç edilmeye hazır şekilde paketlenmiş olduğunu belirtti. Bakan, yapılan operasyonun çeteye ve genel anlamda uyuşturucu ticaretine yönelik büyük bir darbe olduğunu belirtti.

Kolombiya, kokainin hammaddesi koka yaprağının en büyük üreticisi konumunda. "Urabenos" olarak da anılan Usuga Çetesi, tonlarca kokainin Orta Amerika ve ABD'ye kaçırılmasından sorumlu tutuluyor. Paramiliter gruplardan oluşan çetenin ayda 8 ila 10 ton kaçakçılığı yaptığı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.