1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Konsoloslukların kapanması sonrası İstanbul'da 'IŞİD' operasyonu
Konsoloslukların kapanması sonrası İstanbul'da 'IŞİD' operasyonu

Konsoloslukların kapanması sonrası İstanbul'da 'IŞİD' operasyonu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, IŞİD’e yönelik gerçekleştirildiği belirtilen operasyonda 15 kişinin gözaltına alındığını ve sonrasında tutuklandığını duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, IŞİD’e yönelik gerçekleştirildiği belirtilen operasyonda 15 kişinin gözaltına alındığını şahısların daha sonra tutuklandıklarını duyurdu.

Söz konusu kişilerin "İsveç ve Hollanda Başkonsoloslukları ve Hristiyan ve Musevi vatandaşlara saldırı talimatı aldıkları" iddiasıyla gözaltına alındıkları açıklandı.

İsveç’teki Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasının ardından Türkiye’de İstanbul ve Ankara’daki İsveç misyonları başta olmak üzere çeşitli protestolar düzenlenmişti.

Son bir haftada da 9 ülke Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarını "terör saldırısı" endişesiyle geçici olarak kapatma kararı almıştı. Yabancı misyonların saldırı tehlikesi gerekçesiyle kapatılması Türkiye’de hükümetin tepkisini çekmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’yse bugün yaptığı açıklamada, saldırı talimatı alan 15 kişinin gözaltına aldığını açıkladı.

Açıklamada, "İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce, DEAŞ terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürütülen çalışmalarda; MİT ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından iletilen bilgiler doğrultusunda; Türkiye Cumhuriyeti Stockholm Büyükelçiliğinin önünde Kuran-ı Kerim yakma olayının ardından, DEAŞ 'ın sözde Horasan Vilayeti (ISKP) lider kadrosu tarafından İstanbul’da bulunan İsveç Hollanda Başkonsoloslukları ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik eylem gerçekleştirme talimatı verdiği gerekçesiyle 15 şahıs gözaltına alınmıştır" denildi.

Emniyet açıklamasında bu talimata rağmen bu kişilerin başkonsolosluklar ve Hristiyan ve Musevi vatandaşlara yönelik somut bir tehdidi tespit edilmediğini belirtti. İstanbul Emniyeti, "Gözaltına alınan şahısların DEAŞ terör örgütü ve çatışma bölgeleriyle bağlantıları bulunduğu belirlenmiş, ancak Başkonsolosluklar ile Hristiyan ve Musevi vatandaşlarımıza ait ibadethanelere yönelik somut tehditleri tespit edilememiştir. Konu ile ilgili adli makamlara sevk edilen 15 şüpheli şahıs, 04.02.2023 tarihinde tutuklanarak Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Amerika'nın Sesi, Mepa News

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler