Kremlin: Türkiye’yle İlişkiler Hemen Düzelmez

Kremlin: Türkiye’yle İlişkiler Hemen Düzelmez

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, düşürülen Rus uçağından ötürü özür dilediği mektuba Moskova’dan ilk yanıt geldi.

Reuters’in haberine göre Kremlin, Türkiye’yle ilişkilerin bir iki gün içinde düzelmesinin beklenmemesi gerektiğini bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yarın bir telefon görüşmesi yapacağını da teyit etti.

Rusya devamını bekliyor

Anlaşılan o ki Moskova, Erdoğan’ın mektubunu ‘çok önemli bir adım’olarak nitelemekle birlikte devamının gelmesi gerektiği görüşünde.

Sputnik'in haberine göre; Peskov şunları söyledi: “Başkan Putin tutarlı bir tutum izledi. Putin, Türkiye ve Türk halkı ile iyi ilişkiler istediğini, iyi ilişkilerin alternatifinin bulunmadığını ve Türkiye’nin normalleşme için atması gereken adımları birçok kez ifade etti.”

Rusya’nın beklentileri, ‘özür, izahat ve tazminat’ olarak sıralanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın dün tazminat ödenebileceği yolundaki sözlerini bugün ‘geri alması’ da kafaları karıştırmış durumda.

‘Yüzde 100 özür’

Peskov, Erdoğan’ın mesajının hem üzüntü hem de özür içerdiğinin de altını çizdi.

Türkolog sözcüye, “Erdoğan’ın Putin’e mesajının Türkçe versiyonunda Rusça’ya çevrildiği gibi ‘İzvinite’ (Türkçesi: ‘Özür dilerim’ ya da ‘Beni affedin’) sözcüğü bulunuyor mu?” sorusu yöneltildi. Peskov, “Mesajın Rusça versiyonunda yer alan ‘İzvinite’ sözcüğü Türkçe’ye yüzde 100 uyuyor” yanıtını verdi.

Dışişleri sözcüsü: Ciddi bir adım

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise haftalık olağan basın toplantısında Erdoğan’ın Putin’e yazdığı mektup için “Türkiye doğru yönde ciddi bir adım attı” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.