Ku Klux Klan, Trump için 'zafer yürüyüşü' yapacak

Ku Klux Klan, Trump için 'zafer yürüyüşü' yapacak

Beyaz ırkın siyah olanlara mutlak üstünlüğünü savunan örgüt, Kuzey Carolina'da 'zafer yürüyüşü' yapacağını açıkladı.

ABD'nin yeni başkanının Donald Trump olacağının kesinleşmesinin ardından, Trump'ın söylemlerini benimseyen ülkedeki aşırı sağcı ve ırkçı bazı gruplarda da kıpırdanmalar başladı. Beyaz ırkın siyah olanlara mutlak üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütü (KKK) de Kuzey Carolina'da 'zafer yürüyüşü' yapacağını açıkladı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Pelham merkezli 'Sadık Beyaz Şovalyeler' isimli KKK kolu, yürüyüşün 3 Aralık'ta yapılacağını söyledi. 'Şovalyeler'in sitesinde, "Trump'ın ırkı halkımı birleştirdi" sloganı da yer alıyor. "Salıncak eyalet" (swing state) olarak bilinen Kuzey Carolina'da sandıkların sayılmasının ardından Trump'ın büyük çoğunlukla tercih edildiği görülmüştü.

Eski Ku Klux Klan lideri: Trump'ın dışişleri bakanı olmak isterim Ku Klux Klan'ın resmi yayın organları da seçim kampanyası boyunca Trump'a destek vermişti. KKK'ın eski yöneticilerinden David Duke, seçim gecesinin hayatının en heyecan verici gecelerinden biri olduğunu söyleyerek "Trump'ın Clinton'ı devirmesinde emeği geçen tüm ekiplerimizi kutluyorum" ifadelerini kullandı. Duke, geçen Şubat ayında Trump'ın kampanyasına da para desteğinde bulunmayı önermiş ancak kabul edilmemişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.