1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kulis: AK Parti erken seçime mi hazırlanıyor?
Kulis: AK Parti erken seçime mi hazırlanıyor?

Kulis: AK Parti erken seçime mi hazırlanıyor?

Habertürk yazarı Bülent Aydemir, seçimlerin daha erken bir tarihe alınabileceğine ilişkin bir kulis bilgisi paylaştı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

AK Parti il başkanlıklarına bir yazı göndererek, 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyen belediye ve il başkanlarının Aralık sonuna kadar görevlerinden istifalarını bildirmelerini istediği öne sürüldü. Habertürk yazarı Bülent Aydemir’in AK Parti kaynaklarından aktardığına göre Aralık ayına işaret edilmesi, parti teşkilatları tarafından Haziran 2023 seçiminin öne alınabileceği şeklinde yorumlandı.

Aydemir’in bugünkü yazısından seçimle ilgili kısım şu şekilde:

“Genel Merkezden AK Parti teşkilatlarına bir yazı gönderilmiş. Bu yazıda, milletvekili adayı olmak isteyen belediye başkanları ve il başkanlarının aralık ayı sonuna kadar istifalarını vermeleri isteniyor. Parti teşkilatları bunu, seçimin bir iki ay öne alınabileceği şeklinde yorumluyor.

Erken seçimden değil, takvim ve şartlar gereği öne alınacak seçimden söz ediyorum. Normal şartlarda da haziranda hacıların oy kullanamayacak olmaları, Kurban Bayramı, yaz aylarına girilmiş olması ve başka nedenlerle seçimin mayıs ayında yapılabileceği belirtiliyordu. Şimdi tarih değişikliği için başka argümanlar öne sürülüyor.

Kısaca değinmek gerekirse; ocak ayında ücretlere yapılacak zam, dış politika hamlelerinin sonucunda ülkeye sıcak para girişi, toplumsal taleplerin karşılanmasına yönelik adımların sonucunda ülkede bahar havasının eseceği, bu havayla seçime gitmenin AK Parti açısından istenilen sonucu vereceği hesaplanıyor. İl başkanlarının ve belediye başkanlarının milletvekili adaylığı için erken istifa ettirilmeleri de buna yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor."

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.