1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Kuzey Afrikalı din adamlarından Taliban'a tebrik
Kuzey Afrikalı din adamlarından Taliban'a tebrik

Kuzey Afrikalı din adamlarından Taliban'a tebrik

Mağrip Ulema Birliği yayınladığı resmi bildiriyle Taliban'a övgü ve tebrik de bulundu. Dedu Şankiti Taliban'ı eleştirenleri eleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban Hareketi'nin Afganistan'da ABD işgaline karşı 20 yıldır devam eden savaşta zafer kazanıp ülkenin başkenti Kabil'i barışçıl bir şekilde ele geçirmesinin ardından İslam aleminin dört bir tarafından harekete tebrik mesajları gönderilmeye devam ediyor.

Kuzey Afrika ülkelerinden Fas, Cezayir, Tunus, Libya ve Moritanya'dan ilim adamlarından oluşan "Mağrip Ulema Birliği" Taliban'ı zaferinden ötürü tebrik eden resmi bir bildiri yayınladı.

a-010.jpg

"Müminlerin ferahladığı gün"

Bildiride Taliban'ın zafer günü için Kuran-ı Kerim'den iktibasla "Müminlerin ferahladığı gün" ifadesi kullanılırken Taliban'a "Allah'ın yardımının açık olduğu" ifade edildi. Taliban zaferinden ve yönetimi barışçıl bir biçimde devraldığından dolayı tebrik edildi.

Bildiri Afgan halkı ve tüm Müslümanları için edilen dua ile sonlandırıldı.

Şankiti de Taliban'ı tebrik etti, Taliban'ı eleştirenleri eleştirdi

Moritanyalı ünlü ilim adamı Muhammed Hasan Veled Dedu eş Şankiti de Taliban'ı zaferinden ötürü tebrik etti. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Taliban'ı eleştirenleri eleştiren Dedu şunları ifade etti:

"Ne zaman bir İslam cemaati veya davetçi ortaya çıksa bugün Taliban'a yapılan gibi akidesinde, niyetinde, kime bağlı olduğunda şüpheye düşenleri duyuyoruz.

Allah, Taliban'a Amerika'ya karşı yardım etti ve Amerika kaybetti. Bunlar niye Amerika'nın akidesinden ve yenilgisinden bahsetmiyorlar? Amerika Selef-i Salihin'i mi temsil ediyor?"

a-011.jpg

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler