Kuzey Kore askerleri sınırı geçti, Güney Kore uyarı ateşi açtı

Kuzey Kore askerleri sınırı geçti, Güney Kore uyarı ateşi açtı

Kuzey Kore askerlerinin iki ülkeyi ayıran sınırı geçmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi.

Güney Kore ordusu Salı günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore birliklerinin iki ülke arasındaki sınırı kısa bir süre ihlal ettiğini, bunun üzerine Güney Kore askerlerinin uyarı ateşi açtığını belirtti.

Gelişme, iki ülke arasında sınır ötesine çöp dolu balonlar gönderme ve propaganda yayınları yapma gibi hamlelerle gerilimin yükseldiği bir sürece denk geldi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Pazar günü saat 12.30'da, sınırın kuzey tarafında belirsiz bir işle uğraşan bazı Kuzey Kore askerlerinin iki ülkeyi ayıran askeri sınır çizgisini geçtiğini ifade etti.

Genelkurmay Başkanlığı, inşaat aletleri taşıyan ve bazıları silahlı olan Kuzey Koreli askerlerin, Güney Kore ordusunun uyarı ateşi açması ve uyarı yayınları yapmasının ardından derhal kendi bölgelerine geri döndüklerini kaydetti.

Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü Lee Sung Joon gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Kore ordusunun Kuzey Kore askerlerinin sınırı kasten geçmediklerini değerlendirdiğini çünkü bölgenin ormanlık bir alan olduğunu ve sınır işaretlerinin açıkça görülemediğini dile getirdi.

Güney Kore medyasında çıkan haberlerde 20 ila 30 kadar Kuzey Koreli askerin yollarını kaybettikten sonra Güney Kore topraklarına yaklaşık 50 metre girdikleri belirtildi.

İki ülke arasındaki 248 kilometrelik sınır, dünyanın en askerileşmiş bölgelerinden biri. 4 kilometre genişliğindeki bölgenin her iki tarafında da dikenli teller, tank tuzakları, yaklaşık 2 milyon mayın ve askeri birlikler bulunuyor.

Kaynak: Mepa News

x.gif

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.