1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Kuzey Kore'den Güney Kore'ye broşür misillemesi
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye broşür misillemesi

Kuzey Kore'den Güney Kore'ye broşür misillemesi

Kuzey Kore devlet medyası, ülkenin Güney Kore sınırına misilleme yapmak amacıyla propaganda broşürleri göndereceğini açıkladı.

TRT Haber
A+A-

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında broşür krizi yükselmeye devam ediyor.

Devlet haber ajansı KCNA, Güney'den gelen broşürlere misilleme amacıyla sınır bölgesine propaganda broşürleri gönderileceği açıklandı.

Haberde, "Her eylem doğru tepki ile karşılanmalıdır. Kişi eylemin ne kadar rahatsız edici olduğunu ancak kendisi deneyimlediğinde hissedebilir. Ülkenin dört bir yanındaki öfkeli Kuzey Koreli halkı, dağ kadar yığılmış olan büyük çaplı broşür dağıtımı için hazır" ifadeleri kullanıldı. 

Broşür krizi nasıl başladı?

Güney Kore'deki aktivistlerin Kuzey Kore'ye broşür göndermesiyle çıkan gerilim üzerine Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo Jong, 4 Haziran'da, broşürlerin yer aldığı balonları uçuran ilticacılar için "ana vatanlarına ihanet eden alçaklar ve melez köpekler" diyerek "Güney Koreli yetkililer, birtakım mazeretler sunarken bu durumun devam etmesine izin vermeyi sürdürürse ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaktır." ifadesini kullanmıştı.

Güney Kore'den güçlü karşılık uyarısı

Kuzey Kore'nin adımının ardından Güney Kore Devlet Başkanlığı Ulusal Güvenlik Ofisi Direktör Yardımcısı Kim You-geun, baısn toplantısı düzenledi.

You-geun, "Hükümet (Güney Kore), Kuzey Kore'nin Koreler arası bir irtibat bürosu binasını patlatmasını üzüntüyle karşılıyor. Kuzey Kore'yi, durumu daha da kötüye götürecek bir harekette bulunması durumunda buna güçlü bir karşılık vereceğimiz konusunda sert biçimde uyarıyoruz" dedi.

instabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler