1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. Kuzey Kore'den uzun menzilli füze denemesi
Kuzey Kore'den uzun menzilli füze denemesi

Kuzey Kore'den uzun menzilli füze denemesi

Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesini başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kuzey Kore geliştirdiği yeni tip bir uzun menzilli füzeyi denediğini bildirdi.

Kore Merkez Haber Ajansı 13 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada iki yıldır geliştirilmekte olan uzun menzilli seyir füzelerinin, Kuzey Kore'nin karasularına düşmeden Cumartesi ve Pazar günleri 1.500 km uzaktaki hedefleri başarıyla vurduğunu söyledi.

Kuzey Kore'nin resmi açıklamalara göre en son füze testi Mart ayında gerçekleşmiş, kısa menzilli bir füze denemesinin başarıyla tamamlandığı duyurulmuştu.

Bu denemenin ve ilanın ABD ile Kuzey Kore arasındaki Kuzey Kore'nin sahip olduğu nükleer silahlarla ilgili müzakerelerin durmasının ardından gelmesi dikkat çekti. Deneme Kuzey Kore adına bir gözdağı olarak değerlendirildi. Denemenin ardından ABD ve Japonya'dan peş peşe endişeli olduklarına dair açıklamalar geldi.

Kuzey Kore'nin uzun menzilli füzelerine nükleer başlık monte etme teknolojisine sahip olduğu düşünülüyor. Kuzey Kore; İsrail, Hindistan ve Pakistan ile birlikte BM'nin daimi 5 üyesinden olmadığı halde nükleer silah bulunduran ülkelerden. BM yasalarına göre nükleer silah bulundurma yetkisi sadece BM'nin 5 daimi üyesi olan ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya'ya ait. ABD'nin İsrail'in nükleer silahlara sahip olmasını desteklerken Kuzey Kore'ye bu nedenle yaptırım uygulaması ise çifte standartlı bulunuyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.