Lavrov'dan Suriye açıklaması

Lavrov'dan Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Suriye konusunda Türkiye ve İran ile birlikte daha yakından çalışacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya’nın Suriye konusunda Türkiye ve İran ile birlikte daha yakından çalışacağını söyledi. Lavrov, üç ülkenin işbirliğinin, Halep’in doğusundan tahliye ile hayatlar kurtardığını belirtti.

Lavrov, “Ankara, Tahran ve bölgedeki diğer ülkelerle Suriye konusunda işbirliğimizi artıracağız” dedi.

Lavrov: “Muhaliflerle Suriye yönetimi görüşmeler yapıyor”

Lavrov ayrıca, Suriye hükümetinin Kazakistan’ın başkenti Astana’daki Suriye barış konferansı öncesi muhaliflerle görüştüğünü de kaydetti. Lavrov, görüşmelerin nerde olduğunu belirtmedi. Hangi muhalif grubun görüşmeye katılacağı da belli değil. 

Rusya, İran ve Türkiye geçen hafta Suriye'de barış sağlanması konusunda destek vermeye hazır olduklarını belirtmişlerdi. Putin, 3 ülkenin de yeni görüşmelerin Kazakistan’ın başkentinde olması konusunda hemfikir olduklarını belirtmişti.

Rus Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Salı günü Lavrov’un Türkiye Dışişleri Bakanı ile telefonda görüştüğünü ve Astan görüşmeleri için ateşkese varılması konusunda uzlaştıklarını belirtti.

RIA haber ajansı diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde Rus ve Türk ordusundan yetkililerin, Ankara’da Suriye muhalefetiyle Suriye genelinde muhtemel bir ateşkes için görüşmeler yaptıklarını belirtti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.