1. HABERLER

  2. LİBYA SAVAŞI

  3. Libya'da Hafter-Trablus hükümeti savaşı sürüyor: 21 kişi öldü
Libya'da Hafter-Trablus hükümeti savaşı sürüyor: 21 kişi öldü

Libya'da Hafter-Trablus hükümeti savaşı sürüyor: 21 kişi öldü

Libya hükümeti, Halife Hafter'e bağlı güçler ile Trablus merkezli gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 21 kişinin öldüğünü, 27 kişinin yaralandığını duyurdu.

BBC Türkçe
A+A-

Libya hükümeti, başkent çevresinde Halife Hafter'e bağlı güçler ile Trablus hükümeti güçleri arasında yaşanan çatışmalarda 21 kişinin öldüğünü, 27 kişinin yaralandığını duyurdu.

Libya'nın doğusunda büyük bir alanı kontrolü altında tutan emekli general Halife Hafter geçen hafta, lideri olduğu Libya Ulusal Ordusu'na, batıya giderek başkent Trablus'u ele geçirme emrini vermişti.

Haftasonu yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenler arasında Kızılhaç'ta görev yapan bir doktor da bulunuyor. General Hafter'in güçlerinden de 14 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Uluslararası alanda tanınan hükümetin bulunduğu başkent Trablus'ta, bu hükümetin ordusu bulunuyor.

Başbakan Fayez Sarrac, emekli general Hafter'i darbeye teşebbüsle suçluyor.

ABD askerlerini bölgeden çekti

Çatışmaların yeniden alevlenmesi nedeniyle uluslararası aktörler de ülkedeki güçlerini bölgeden uzaklaştırıyor. ABD ülkedeki askerlerini güvenlik nedeniyle Pazar günü başka bölgeye çektiğini açıkladı. Hindistan da başkentte görev yapan 15 barış gücü askerini Trablus'tan çıkardığını açıkladı. İtalyan çok uluslu petrol ve gaz şirketi Eni de Libya'daki tüm İtalyan personelini ülkeden çıkarma kararı aldı.

Hafter'e bağlı güçler Perşembe gününden bu yana başkent Trablus'a güneyden ve batıdan saldırıyor. Trablus'un güneyinde kapalı bulunan uluslararası havalimanı çevresinde yoğun çatışma yaşandığı bilgisi geliyor. BM'nin ateşkes çağrıları cevapsız kalırken, acil yardım görevlileri çatışmaların sürdüğü bölgelere giremediklerini belirtiyor.

Cumartesi günü hükümete bağlı birliklerin Hafter'in Libya Ulusal Ordusu'na yönelik düzenlediği hava saldırısının ardından Pazar günü Hafter'in güçleri de hükümetin ordusuna karşı ilk hava saldırısını gerçekleştirdiğini iddia etti. Hükümete bağlı ordu Pazar günü Hafter'in güçlerini yavaşlattıklarını ve "tüm ülkeyi temizleyeceklerini" açıkladı.

Çatışan gruplar kimler?

Libya, ülkeyi 40 yıldan uzun süre yöneten Muammer Kaddafi'nin 2011 yılında öldürülmesiyle sonuçlanan ayaklanmadan bu yana siyasi kriz içinde. Ülkede onlarca farklı milis grup bulunuyor. Bu farklı gruplar son dönemde BM'nin desteklediği hükümetin ordusunun ya da emekli general Hafter'in birliklerinin arkasında toplanmaya başladı.

Mısır ve Birleşik Arap Emirliklerinin desteğini alan ve İslamcı güçlere karşıtlığıyla bilinen emekli general Hafter, ülkenin doğusunda güçlü durumda.

Halife Hafter 1969'da Kaddafi'nin yönetimi ele geçirmesine yardım etmiş ancak daha sonra aralarının bozulması nedeniyle ABD'ye sürgüne gönderilmişti. 2011'de Kaddafi'ye yönelik başlayan ayaklanma sonrası Hafter Libya'ya dönerek kendi ordusunu kurdu.

Ülkede 2015 yılında bir birlik hükümeti kuruldu ancak hükümet tüm ülkenin kontrolünü sağlamakta başarılı olamadı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler