Libya'dan Yabancı Askeri Müdahale İstemine Tepki

Libya'dan Yabancı Askeri Müdahale İstemine Tepki

Libya'nın BM destekli Birlik Hükümeti ülkesine yabancı askeri müdahaleyi kabul etmediğini söyledi.

Libya'da IŞİD'e karşı askeri müdahale yapmayı düşünen yabancı ülkelere karşı Bİrlik Hükümeti Başbakanı Fayez el- Saraj'dan tepki geldi.

2014 yılından bu yana ülkede yoğunlaşan IŞİD'e karşı yabancı ülkelerin askeri müdahalesine izin vermeyeceklerini söyleyen Başbakan Fayez el- Saraj, Fransız gazetesi Journal Du Dimanche'ye açıklamalarda bulundu.

DÜnyabülteni'nin haberine göre Başbakan Saraj yaptığı açıklamada, "ABD ve Rusya dahil olmak üzere 25 ülke IŞİD'e karşı savaşmak için Libya'ya askeri destek verme konuusnda anlaştı ancak ben ülkemde yabancı asker istemiyorum" dedi.

Başbakan, "Terörle mücadelede uluslararası yardıma ihtiyacımız olduğu doğrudur ancak burda uluslararası müdahaleden bahsetmiyoruz. Topraklarımızda yabancı asker olması ilkelerimize aykırı. Bizim uydu görüntülerine, istihbarata, teknik yardıma ihtiyacımız var bombardımana değil" dedi.

Yakın zamanda Sirte'de IŞİD'e karşı zaferin yakın olduğunu belirten başbakan, "Terörizme karşı verdiğimiz savaş halkımızı biraraya getirecektir umarım. Biraz zaman alacaktır. Uluslararası toplum bunu çok iyi biliyor" dedi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.