Lübnan yeni cumhurbaşkanını seçti

Lübnan yeni cumhurbaşkanını seçti

Mişel Avn, dün parlamentoda yapılan oylama sonucu Lübnan’ın 13. Cumhurbaşkanı seçildi

Lübnan’da yaklaşık 2 buçuk yıldır boş duran cumhurbaşkanı koltuğunun yeni sahibi belli oldu. Özgür Yurtsever Hareketi’nden 81 yaşındaki Mişel Avn, dün parlamentoda yapılan oylama sonucu Lübnan’ın 13. Cumhurbaşkanı seçildi.

Avn’ın seçilmesinin ardından taraftarları başkent Beyrut sokaklarında kutlamalar yaptı: “General Mişel Avn bütün siyasi partileri artık etrafında toplayacak. İstediğimiz şey de buydu. Halkı bölen değil bütünleştiren bir cumhurbaşkanı.”

Hristiyan dinine mensup Avn, 128 sandalyeli parlamentoda ikinci turda 83 milletvekilinin oyunu alarak Cumhurbaşkanı oldu.

Michel Avn’ın başbakanlık görevine ise Sünni Saad el-Hariri’yi atayacağı açıklandı. Hariri, konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Lübnan için bu çok önemli bir gün. İnşallah Lübnan halkı çok sıkıntılı bir dönemin ve etrafımızı saran risklerin sonuna geldiğimizi görecek.” dedi.

Lübnan’da farklı mezheplerin ülke idaresinde eşit temsili anlaşması kapsamında cumhurbaşkanlığı Hristiyanlara, başbakanlık Sünnilere verilirken; parlamento başkanlığı Şiilere bırakılıyor.

Hizbullah ve Suriye’nin desteklediği Avn, altı yıl boyunca görevini yürütücek.

Kaynak: Euronews Türkçe

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.