Lübnan'da Yerel Seçim Devam Ediyor

Lübnan'da Yerel Seçim Devam Ediyor

Lübnan'da yerel seçimlerin ikinci turunda Pazar günü altı bölgede 834 bin 768 kayıtlı seçmen oy kullandı.

Lübnan'da yerel seçimlerin ikinci turu kapsamında Lübnan Dağı bölgesinde Pazar günü oy verme işlemi tamamlandı.

Dünya Bülteni'nin haberine göre İçişleri Bakanı Nihad Meşnuk, Lübnan Dağı içindeki altı bölgede 834 bin 768 kayıtlı seçmenin bulunduğunu bildirirken, seçimlerde 20 bin güvenlik gücünün görevlendirildiğini açıkladı.

Lübnanlılar, bugün 6 bin 790 aday arasından 325 belediye meclisi koltuğu için 3 bin 217 sandıkta oy kullandı. Cünyeh, Sin el-Fil, Baabda, Hadat ve diğer bölgelerde ise partiler ve adaylar arasında rekabetin yoğun geçmesi bekleniyor. Cünyeh bölgesinde yaşanan rekabet ise yerel basın tarafından "tüm savaşların anası" olarak tanımlandı.

Bu arada, Şuf bölgesindeki bir seçim merkezinde bir adet el bombası bulunduğu ve güvenlik güçlerinin olayla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

Hristiyan nüfusun yaşadığı bölgelerde Maruni Hristiyan partiler Lübnan Güçleri, Ketaib Partisi ve Özgür Yurtsever Hareketi, farklı belediyelerde kendi aralarında ikili ittifak kuruyor. Ancak bölgelere ve adaylara göre partilerin ittifakları değişiklik gösteriyor.

Lübnan, geçen hafta başkent Beyrut, Bekaa ve Hermes bölgesinde başlayan yerel seçimlerin ilk turuyla 2010 yılından bu güne ilk defa sandıklara gitmeyi başardı. Yerel seçimlerin bir sonraki turu 22 Mayıs'ta Güney Lübnan ve Nabatiye bölgesinde, 29 Mayıs'ta ise Kuzey Lübnan ve Akkar bölgesinde gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.