1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Lübnan'daki Filistin mülteci kampında yaşanan çatışmalarda ölü sayısı artıyor
Lübnan'daki Filistin mülteci kampında yaşanan çatışmalarda ölü sayısı artıyor

Lübnan'daki Filistin mülteci kampında yaşanan çatışmalarda ölü sayısı artıyor

Lübnan'daki Ayn el Hilve Filistin mülteci kampında yaşanan çatışmalarda ölü ve yaralı sayısı her geçen gün artıyor.

A+A-

Lübnan'ın güney kesiminde bulunan Sayda şehri içerisindeki Ayn el Hilve mülteci kampında Filistinli gruplar arasında çatışmalar şiddetleniyor.

Filistinli mültecilere ev sahipliği yapan kampta farklı gruplar arasında çıkan çatışmalarda dün en az 5 kişi ölürken 15 kişi de yaralandı.

8 Eylül'de çatışmaların yeniden patlak vermesinden bu yana ölü sayısı 15'e yükseldi. Çatışmalarda en az 150 kişi de yaralandı.

8 Eylül günü çıkan çatışmaların ardından akşam saatlerinde ateşkes ilan edilmesine rağmen, çatışmalar ertesi gün yeniden başlamıştı.

Kampta ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

Çatışmaların El Fetih ile kamptaki diğer silahlı gruplar arasında yaşandığı ifade ediliyor.

Temmuz ayı sonunda da kampta şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

Çatışmalar nasıl başladı?

Temmuz ayındaki çatışmalar, kampta faaliyet gösteren "Usbet el Ensar el İslamiyye" isimli Selefi-cihat yanlısı bir gruba mensup bir kişinin öldürülmesiyle başladı.

Bölge kaynakları bir El Fetih üyesinin El Ensar grubu lideri Mahmud Halil'e suikast girişiminde bulunduğunu kaydetti. Mahmud Halil suikast girişiminden sağ kurtulurken yanında bulunan arkadaşı Sıddık Ferhud yaşamını yitirdi.

29 Temmuz'da düşük yoğunluklu olarak süren çatışmalar 30 Temmuz günü öğle saatlerinde yeniden patlak verdi.

El Ensar grubunun liderine yönelik suikast girişimi sonrasında, bölgedeki El Fetih liderlerinden Ulusal Güvenlik Komutanı Tuğgeneral Ebu Eşref el Armuşi hedef alındı.

Pusuya düşürülen El Armuşi yanındaki birkaç kişiyle birlikte öldürüldü.

Saldırıyı üstlenen olmadı. Bölge kaynakları Armuşi'nin suikastın zanlılarını teslim etmeye giderken başka El Fetih üyelerince pusuya düşürülerek öldürüldüğünü öne sürdü.

Armuşi'nin ölümü sonrasında kampta yeniden şiddetli çatışmalar çıktı. Çatışmalarda Lübnan ordusundan bir askerin de havan topu atılması sonrasında yaralandığı ifade edildi.

Yaklaşık 54 bin Filistinlinin yaşadığı söz konusu mülteci kampında Filistinli gruplar arasında zaman zaman çatışmalar baş gösteriyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler