Macaristan'da mülteci referandumu geçersiz oldu

Macaristan'da mülteci referandumu geçersiz oldu

Macaristan'da AB'nin mülteci kotalarıyla ilgili düzenlenen referandum, yetersiz katılım nedeniyle geçersiz sayıldı.

Macaristan'da dün yapılan halk oylamasında seçmene, "ülkeye milli parlamentonun yerine Brüksel'in kararıyla mülteci alınmasına razı olup olmadığı" soruldu. Ancak katılımın gerekli yüzde 50'ye ulaşamaması nedeniyle oylama geçersiz sayıldı. Macaristan'da Başbakan Victor Orban hükümeti, AB kararı uyarınca payına düşen bin 294 sığınmacıyı ülkeye kabul etmemek için referanduma gitmişti.

Macaristan Ulusal Seçim Kurulundan yapılan açıklamada, referanduma katılım oranı yaklaşık yüzde 40 seviyesinde kaldı. Katılanların sayısı, kayıtlı seçmen sayısının yüzde 50'sinden az olduğu için referandum geçersiz sayıldı.

Geçerli oyların yüzde 98,3'üne denk gelen 3 milyon 200 bin kişi oylamada AB'nin mülteci kontenjanı kararına karşı oy verirken, referanduma katılanların yüzde 6,3'ü ise geçersiz oy kullandı.

Orban: Fevkalade bir sonuç

Başbakan Orban, halk oylamasının geçersiz olduğunun kesinleşmesinin ardından yaptığı açıklamada, oylamanın sonucunu "fevkalade" olarak nitelendirdi ve "Macaristan'da çoğunluğun AB'ye katılıma 'evet' demesinden 13 yıl sonra, Macarların AB ile ilgili bir konudaki fikirlerini açıkça dile getirdiğini" söyledi. Orban, AB'de karar mercilerinin bunu dikkate alması gerektiğini vurguladı.

Referanduma gidilerek ülkesinin AB'nin mülteci kotası kararını tanımaması için aylardır kampanya yürüten Başbakan Victor Orban, halk oylamasından çıkacak sonuç ne olursa olsun mülteci politikaları konusundaki kararlı tutumlarından geri adım atmayacaklarını açıkladı. Macaristan Başbakanı, içerikle ilgili detay vermedi ancak anayasa değişikliğine gidileceğini söyledi. Başbakan Orban, “İnsanlar bugün iradelerini ortaya koydular ve bunun anayasada güvence altına alınması gerekiyor” dedi.

Macaristan'da muhalefet referandum sonucunun açıkça Orban hükümetine halkın tepkisinin bir sonucu olduğunu dile getirdi ve hükümetin istifa etmesi gerektiği belirtildi.  Muhalefet öncesinde de katılım oranının yetmemesi halinde Orban hükümetinin istifa etmesi gerektiğini savunuyordu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.