1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Macron'dan tokatlı saldırı açıklaması: Makamlara saygı gösterilmeli
Macron'dan tokatlı saldırı açıklaması: Makamlara saygı gösterilmeli

Macron'dan tokatlı saldırı açıklaması: Makamlara saygı gösterilmeli

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ülkenin güneyindeki Tain beldesine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında bir kişi tarafından tokatlandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, güneydoğudaki Drome bölgesini ziyaret edip restoran çalışanları ve öğrencilerle koronavirüs pandemisinden sonra hayatın ne derece normale döndüğünü konuşma amacıyla bölgedeydi. Ancak ziyareti sırasında bir kişi tarafından tokatlandı.

Reuters'ın aktardığı habere göre, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

Kalabalığın arasından çıkarak Macron'a tokat atan kişinin "Kahrolsun Macron" dediği ifade edildi. Macron'un güvenlik ekibi olaya hızlıca müdahale etti.

Macron'a tokat atan kişiyi yere yatıran güvenlik güçleri, Macron'u olay yerinden uzaklaştırdı.

Fransız politikacılardan tepkiler

Fransız siyasetçilerden olaya ilişkin kınama mesajları geliyor.

Fransa Başbakanı Jean Castex, olayın demokrasiye yönelik bir saldırı olduğunu söyledi.

Castex, "siyasi tartışmanın ve anlaşmazlıkların hiçbir zaman şiddet, sözlü saldırı ve hatta fiziksel saldırı halini alamayacağını" kaydetti.

Fransa'da solun önde gelen isimlerinden Boyun Eğmeyen Fransa Hareketi (LFI) lideri Jean-Luc Mélenchon da Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Macron ile dayanışma mesajı paylaştı.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin lideri Marine le Pen de olayı kınayarak, "Demokratik tartışma keskin olabilir, ancak fiziksel şiddet asla hoşgörülemez" ifadelerini kullandı.

Dövüşçü çıktı

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Drome bölgesini ziyareti sırasında tokat atan kişinin Avrupa Tarihi Dövüş Sanatları (HEMA) ustası olduğu belirlendi.

Fransız basını, saldırganın Uzakdoğu kılıç kullanma sanatı olan Kendo yaptığını, ayrıca HEMA ustası olduğunu yazdı.

Saldırganın sosyal medyada aşırı sağcı hesapları takip ettiği belirtildi.

Valence savcılığı, adı Damien T. olarak açıklanan 28 yaşındaki saldırgan ile onunla birlikte gözaltına alınan arkadaşının sabıka kaydının olmadığını açıkladı.

Saldırgan, Macron’a tokat atarken 11'inci veya 12'nci yüzyıllarda Fransız krallarının savaşlarda kullandığı nara olarak bilinen "Montjoie Saint-Denis!" şeklinde bağırmış, cümlesini "Kahrolsun Macronculuk" diyerek bitirmişti.

Macron, Tain-l'Hermitage kentinde turizm otelcilik lisesini ziyareti sonrasında bariyerlerin arkasında kendisini bekleyen kalabalığa tokalaşmak için yaklaşmıştı. Kalabalıktan bir kişi bir eliyle kolunu tuttuğu Macron’a diğer eliyle tokat atmıştı.

Macron: Minferit bir saldırı

Saldırıyla ilgili olarak konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, her şeyin yolunda olduğunu ve bu olayın münferit bir saldırı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederken, bu olayın çok sayıda insanın hayatını ilgilendiren konuların önüne geçmemesi gerektiğini belirtti.

Macron, "Cumhuriyette makamlara saygı gösterilmeli. Bu mücadeleyi hiç bir zaman bırakmayacağım. Makamlar, hangisi olursa olsun, bizlerden büyüktür ve saldırı konusu olmamalı." ifadesini kullandı.

Kaynak: Habertürk, Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.