1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Malezya lideri Mahathir: Müslümanlar Uygurlar konusunda sessiz çünkü Çin çok güçlü
Malezya lideri Mahathir: Müslümanlar Uygurlar konusunda sessiz çünkü Çin çok güçlü

Malezya lideri Mahathir: Müslümanlar Uygurlar konusunda sessiz çünkü Çin çok güçlü

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Müslüman ülkelerin Çin'de baskı ve ayrımcılığa maruz kalan Uygurlara karşı sessiz kalmasının 'Çin'in çok güçlü bir devlet olmasından kaynaklandığını' söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu toplantısı için New York'a gitti.

Myanmar'daki Arakanlı Müslümanların yaşadığı sorunlara ilişkin neden olumsuz açıklamalarda bulunduğunun sorulması üzerine Mahathir, "Biz bu konuda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama bunların hepsi geçici çözüm gibi görünüyor. Eğer ülkemize göçenler olursa onlara biz bakıyoruz. Ama Myanmar'da yaşayanlar için çok az şey yapabiliyoruz." diye konuştu.

Mahathir, uluslararası toplumun Arakan'da yaşananlara sessiz kaldığını vurgulayarak, "Saddam Hüseyin meselesinde büyük güçler (Irak) ülkeye girdi. Bu işi 3 ayda bitireceklerini sandılar ama çok daha uzun sürdü. Fakat Kamboçya'da iki milyon insan katledildi, hiçbir şey yapmadılar." ifadelerini kullandı.

"Çin çok güçlü bir devlet"

Malezya Başbakanı, Müslüman ülkelerin Çin'deki Uygurların yaşadığı sorunlara ilişkin tepkisizliğinin sorulması üzerine, "Çünkü Çin çok güçlü bir devlet. Onları yüz üstü bırakacak bir şey yapamayız. Çin'i kızdırmamak için sert olmayan yolları bulmak en iyisidir." değerlendirmesinde bulundu.

Çin'in Malezya için önemli bir ticari ortak olduğunun altını çizen Mahathir, "Kapasitemiz yokken Çin'e karşı kavgacı olmaya teşebbüs etmiyoruz. Bu yüzden başka yolları deniyoruz." diye konuştu..

wp-005.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler