1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Mali yönetimi ile Danimarka arasında gerilim
Mali yönetimi ile Danimarka arasında gerilim

Mali yönetimi ile Danimarka arasında gerilim

Mali'de yönetim, geçtiğimiz günlerde ülkeye konuşlanan Danimarka ordu güçlerini, topraklarını derhal terk etmeye çağırdı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Mali'de yönetim, geçtiğimiz günlerde ülkeye konuşlanan Danimarka ordu güçlerini, topraklarını derhal terk etmeye çağırdı.

Devlet televizyonundan ve sosyal medyadan yayınlanan açıklamada Mali cuntası, Danimarka güçlerinin herhangi bir izin almadan Mali'ye konuşlandığını belirterek, Danimarka güçlerinin ülkeyi derhal terk etmesini istedi.

Öte yandan, Mali cuntasının yaptığı açıklamaya yanıt bugün Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod'dan geldi. Kofod, ülkeye konuşlanmalarının bir davet üzerine ve izin alarak gerçekleştiğini savunarak, Mali yönetimiyle de konuya dair temas halinde olduklarını söyledi.

Kofod, Rus paralı askerlerin Mali'de olmasını da "problemli" olarak niteledi.

Danimarka bölgeye konuşlanmıştı

Danimarka ordusu, 90 askerle Avrupalı güçlerin Mali'deki Takuba misyonuna dahil olmuştu.

Danimarka ordusundan 18 Ocak günü yapılan açıklamaya göre, 90 kişiden oluşan askeri birlik, ülkenin doğu kesimindeki Menaka'ya konuşlanmıştı.

Danimarka güçlerinin görev süresinin 2023 yılı başına kadar devam etmesi bekleniyordu. Misyonun görev kapsamı, bölgedeki cihat yanlısı gruplara karşı savaşa dahil olmak ve Mali-Nijer hattını korumak olarak açıklanmıştı.

Rus paralı askerlerin Mali'de konuşlanmaya başlamasının ardından Almanya ve Fransa, özellikle ülkenin kuzeyinden askerlerini çekmeye başlamıştı.

Avrupalı ülkelerin katılımıyla teşkil edilen Takuba misyonu bünyesinde Hollanda, Estonya, İsveç, Norveç, Belçika, Çekya, Portekiz, İtalya ve Macaristan bulunuyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.