1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. McCain: Orlando Saldırısından Obama Sorumlu
McCain: Orlando Saldırısından Obama Sorumlu

McCain: Orlando Saldırısından Obama Sorumlu

Eski Başkan adayı Senatör John McCain, Orlando saldırısının Irak’ta izlenen yanlış politikaların bir sonucu olduğunu savundu.

A+A-

Donald Trump'dan sonra Obama'ya Orlando terör saldırısına ilişkin bir suçlama da eski başkan adayı Senatör John McCain'den geldi. DW'nin haberine göre; Cumhuriyetçi senatör, ABD Başkanı Barack Obama'nın "saldırılardan doğrudan sorumlu olduğunu" savundu. Washington Post'un haberine göre McCain, ‘'Irak'tan çekildiğinde El Kaide Suriye'ye gitti ve IŞİD'e dönüştü. IŞİD bunu Obama'nın hatalarına borçlu'' ifadelerini kullandı. 2008'de Obama'ya karşı girdiği başkanlık yarışını kaybeden senatör ayrıca, o zamanlar Obama'yı uyardığını ve IŞİD'in güçlenmesine izin verildiği takdirde ABD'de saldırılar olacağını savunduğunu öne sürdü.

 

Obama'yı değilkararını eleştirdim

Ancak McCain daha sonra Twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘'kendini yanlış ifade ettiğini'' söyledi. Senatör, Obama'nın şahsının saldırıdan sorumlu olduğunu kast etmediğini, yalnızca başkanın ulusal güvenlik kararlarının rolüne dikkat çekmek istediğini vurguladı.

Obama: Müslümanlara farklı muamele mi yapalım?

Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adayı Donald Trump da Orlando'da 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Obama'nın ‘'radikal İslam'' kavramını kullanmamasını eleştirmiş ve Afgan asıllı saldırganın Müslüman olduğunu vurgulayarak, “Failin ailesi ABD'ye sokulmasaydı Orlando faciası olmazdı”, demişti.

ABD Başkanı ise Trump’ın bu suçlamalarına ‘' Obama, “Bunun sonu nereye varacak? Bütün Müslüman Amerikalılara farklı muamele mi yapacağız? Onları özel gözetim altına mı alacağız? Dinleri yüzünden onlara ayrımcılık yapmaya mı başlayacağız?‘‘ ifadeleriyle yanıt vermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.