'Mesajı alan' Türkiye, El Bab için Rusya ile anlaştı

'Mesajı alan' Türkiye, El Bab için Rusya ile anlaştı

Türk askerlerine yapılan saldırı El Bab için rejimin verdiği bir uyarı mesajıydı. Rusya da bu mesajın verilmesini istedi.

Ankara’dan, Suriye'deki dört TSK mensubunun El Bab'a yönelik operasyon sırasında hava saldırısı ile öldürülmesi ile ilgili temkinli açıklamalar geliyor. Konunun sorulduğu her yetkili, Rusların bir sorumluluğu olmadığının teyit edildiğini söylüyor. Suriye rejimiyle ilgili de Başbakan Yıldırım, “Tekrarı olmaması konusunda da en kesin ve net şekilde uyarılar yapıldı muhataplara” demekle yetindi.

Ancak Suriye jetinin, Rusya’nın kontrolündeki Halep hava sahasını kullanmış olması, Rusya’nın bu plandan haberi olmadığı iddiasının pek de gerçekçi olmadığına dair soru işaretleri yaratıyor. Al Jazeera’ye konuyla ilgili bilgi veren, isminin verilmesini istemeyen bir Türk diplomata göre bu, El Bâb için rejimin verdiği bir uyarı mesajı. Rusya da bu mesajın verilmesini istedi:

“El Bâb’ı IŞİD’den temizledikten sonra Halep’e doğru ilerlememe konusunda Rusya’yla mutabakat sağlandı. Ancak güneyde rejimin elinin güçlü olması da önemli bir faktör. Bu, rejimin bize ‘ben de buradayım ve güçlüyüm, tamam ilerliyorsun ama sınırını bil’ mesajıydı. Rusya da rejimin bu mesajı vermesini engellemedi. Bölgedeki her aktörün gücü ve ağırlığı belli…”

Aynı diplomatik kaynak, böyle bir mesaja rağmen Putin’in, Türkiye’yle ilişkilerin gerilmesini istemediğini, bu sebeple Erdoğan’ı iki kez aradığını ve işbirliğinin sürdürülmesi kararı verildiğini hatırlatıyor.

Saldırı, 24 Kasım 2015’te Türk hava sahasını ihlâl eden Rus uçağının düşürülmesinin de yıl dönümünde gerçekleşmişti.

Bir yıl önce iki ülke arasında yaşanan kriz yaklaşık sekiz ay sürdü. Kriz hem Rusya’nın hem Türkiye’nin ekonomilerini ciddi anlamda etkilemiş; Türkiye’nin Suriye’deki manevra alanını bir hayli daraltmıştı. TSK destekli Özgür Suriye Ordusu öncülüğünde Fırat Kalkanı Operasyonu da, Erdoğan’ın St Petersburg ziyareti sonrası Rusya ile ilişkileri normalleştirmesinin ardından Ağustos sonunda başladı.  

24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesinin hemen ardından İstanbul’a günübirlik bir hazırlık ziyareti gerçekleştirecek olan Lavrov, bu ziyareti iptal etmişti. Ardından yapılacak olan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı da yapılamamıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.