1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Mescid-i Aksa'da Yaş Sınırı Gerginliği
Mescid-i Aksa'da Yaş Sınırı Gerginliği

Mescid-i Aksa'da Yaş Sınırı Gerginliği

Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak isteyen 45 yaş altı erkeklere, İsrail askerleri plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.

A+A-

İsrail işgal askerleri, ramazan ayının son cuma namazını kılmak ve Kadir Gecesi'ni ihya etmek için Mescid-i Aksa'ya gitmek isteyen 45 yaş altı Filistinli erkeklere müdahale etti.

İsrail yönetiminin "45 yaş engeli" nedeniyle Kudüs ile Ramallah'ı birbirinden ayıran Kalendiya kontrol noktasında askerlerle Filistinliler arasında arbede yaşandı.

Filistinlilere müdahale eden İsrail güçleri, gaz ve ses bombasının yanı sıra plastik mermi kullandı. Birçok Filistinli plastik mermiyle yaralanırken, onlarcası da atılan gazdan etkilendi.

FİLİSTİNLİ GENÇLER, AYRIM DUVARI'NI AŞMAYA ÇALIŞTI

İsrail, Batı Şeria'nın güneyi ile Kudüs arasındaki Beytüllahim kontrol noktasında da 45 yaş kısıtlamasını uyguladı. Onlarca Filistinli genç Mescid-i Aksa'ya ulaşabilmek için Ramallah ile Kudüs'ü birbirinden ayıran Ayrım Duvarı'nı tırmanarak geçmeye çalıştı.

Öte yandan Filistin Sivil İşler Bakanlığı Basın Direktörü Muhammed el-Mukademe, Gazze'deki yaşlıların Mescid-i Aksa'da ramazanın son cuma namazını kılmak için Kudüs'e gitmesine izin verildiğini belirterek, "Bugün 60 yaşlarındaki 300 kişi cuma namazı kılmak için Gazze'den Kudüs'e gitti." dedi.

İşgal altındaki Batı Şeria ile Kudüs arasında 2003 yılında inşa edilen beş metre yüksekliğindeki beton duvar boyunca çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor. İsrail olağan günlerde özel izinliler dışında Batı Şerialı Filistinlilerin Kudüs'e geçişine izin vermiyor. İsrail ablukası altındaki Gazze'de yaşayanların ise ne Kudüs'e ne de başka bir yere seyahat hürriyeti bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.