MHP Genel Sekreteri'nden Mustafa Kemal'e yönelik eleştirilere 'iman eksikliği' suçlaması

MHP Genel Sekreteri'nden Mustafa Kemal'e yönelik eleştirilere 'iman eksikliği' suçlaması

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükatman, Yeni Akit yazarının Bahçeli'nin Ayasofya imamına yönelik sözlerine eleştirilerine sert tepki gösterdi.

MHP Genel Sekreteri ve Bursa milletvekili İsmet Büyükatman Yeni Akit Gazetesi'nde MHP genel başkanı Devlet Bahçeli'yi eleştiren bir yazı üzerine Yeni Akit Gazetesi aleyhine sert açıklamalarda bulundu.

Ayasofya Camii imamı ve aynı zamanda YÖK başkanı Yekta Saraç'ın kayınpederi olan Mustafa Demirkan'ın cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bulunduğu hafızlık töreninde okuduğu ayetler üzerine kendisine "Atatürk'e hakaret" suçlamaları yöneltilmişti.

MHP lideri Bahçeli de Demirkan'ı suçlayanlar arasında yer almış ve Demirkan'ın "gizli FETÖ'cü" olabileceğini iddia etmişti.

Yeni Akit gazetesi yazarlarından Kenan Alpay Devlet Bahçeli'yi köşesinde şöyle eleştirmişti:

"MHP lideri Devlet Bahçeli’nin kurduğu cümleler öylesine aşırı, temelsiz ve tutarsızdı ki ne İslam’ın temel esaslarıyla ne de yakın tarihin siyasi ve toplumsal tecrübeleriyle telif etme imkânı vardı. Adeta 'Olmasaydın Olmazdık' karanlığı ve dayatması form değiştirip karşımıza dikiliyordu. Mesela şu cümlede koskoca bir halkın iman sahibi olması bile bakın mutlak manada nasıl Ulu Önder’e bağlanıyor: 'Atatürk tarih sahnesine çıkmasaydı, İslam’ın bekçisi olmasaydı doğdunuz zaman kulağınıza ezan mı okunur yoksa bir Kilise’de vaftiz mi olurdunuz?' Madem Bahçeli’nin dediği gibi kulağımıza okuna ezanı bile Ulu Önder’e borçluyuz o halde hayat tarzımız aynen şöyle olacakmış: 'Atatürk’ü rahmetle anmak, ona saygı duymak, onun eserlerine sadık kalmak her nesil, her Türk evladı için ödevdir."

Bu eleştiri üzerine İsmet Büyükatman "aklı hala olmasaydın da olurduk rezaletinde kalan" diyerek Yeni Akit yazarı Kenan Alpay hakkında sert tweetler attı ve şunları söyledi:

"Atatürk’ü hedef tahtasına koyan ahlaksız yaklaşım, Milliyetçi Hareket’in ve onun Sayın Genel Başkanı’nın sinesinde paramparça edilmiştir. Ömrünü Türk milletine adayan Büyük Gazi’ye yönelen her türlü kötü niyetin ardında gayrimillî emellerin olduğu yeniden gösterilmiştir.

Tam çıkarılması gereken dersler çıkartılmış olmalı dediğimiz anda, konu Atatürk olduğunda algıları kapanan Yeni Akit’in bir yazarı devreye girmiş, yazdığı köşe yazısı ile kendine yakışan sözleri duymak için ortalığa atılmıştır.

Aklı hâlâ “Olmasaydın da olurduk” rezaletinde kalan Yeniakit’in köşe yazarı hem Büyük Gazi’yi hem de Sayın Genel Başkanımızı hadsizce hedef almış. Memlekete faydası görülmeyen bu gibilerin eleştirileri, insani bir anlam ifade etmeyip geçmişlerindeki kara lekenin yansımasıdır.

Bunlar, ayetlerden örnekler verirler ancak ayetin konuya uygun olup olmadığından habersizdirler. Bunların tek tutarlı yanları, Büyük Gazi’ye olan düşmanlıklarındaki inattır. İslam’ın temel esaslarından bu kutsal esasları sömürebilecekleri kadarını bilmek bunlara yeterlidir.

Bugün esir Türklerin yaşadıkları dinî baskıları bile görmeyen, buna kafa yormayan bu tiplerin “kulaklarına okunan ezanda” Büyük Gazi’nin payını hissetmemeleri yalnız tarih değil iman eksikliklerinden de kaynaklanmaktadır."

isme1.png

isme2-001.png

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.